Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Икар от Кочериново" е филм за човешкия дух

Моята кариера винаги е била в журналистиката, в писането на сценарии. В един момент пожелах да бъда и режисьор, защото не е хубаво човек да контролира историята, която иска да разкаже, а – да  разкаже интересната история, която иска. А историята „Икар от Кочериново“ е именно такава. Тя е свързана и с Пловдив и е много вълнуваща. Това заяви журналистът  и автор на документалния филм „Икар от Кочериново“.Емил Спахийски.

Във филма, който  представя фестивалът „Златен ритон“,  става въпрос за човека, създал първия и единствен български хеликоптер. Той е полетял по време на изпитателни полети на летище Крумово през 1991 г. и веднага след това остава като експонат в Музея на авиацията. Създателят му се казва Николай Поповски.

По думите на Спахийски, той приема разказаната история като своя съдба, тъй като първият му репортаж в живота като журналист през 1993 г., е бил посветен на него във в. „Труд“.

Познавам историята на Поповски от много време и му се възхищавам, защото духът му е много силен. Той прави 11 опита да го направи в задния двор на бащината си къща и успява, без да е учил за това, без да има специална подготовка.

Един хеликоптер се сглобява от 10 000 части и болтове. Този филм не е за хеликоптера, той е за човешкия дух, подчерта Спахийски.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изкуството ни напомня, че сме хора

Какво се крие зад спектакъла „Балерината, която запали оперетата“ разказа в програма "Точно днес" актрисата Албена Колева, която е в главната роля. Според нея това е история за страст, жертви и фанатична отдаденост на изкуството. Спектакълът трябваше тази вечер да се играе на сцената на лятно кино "Орфей", но поради очакваното дъжновно време..

публикувано на 20.08.25 в 11:06

Концерт на легендарния Ник Кейв на Античния театър

Австралийският музикант, артист, композитор, поет и писател Ник Кейв идва за своя първи концерт в България. Две поредни вечери – днес и утре, той ще изнесе концерти на сцената на Античния театър в Пловдив заедно с китариста на "Рейдиохед" Колин Груийнууд.  Ник Кейв, чието пълно име е Никълас Едуард Кейв, е една от движещите фигури в алтернативния рок..

публикувано на 19.08.25 в 08:38

Kамелия Кондова с награда "Димчо Дебелянов"

Традиционните Димчови дни се провеждат всяка година  в Копривщица през месец август. На 16 август в „тихия двор с белоцветните вишни“ се проведе  Дебеляновата поетична вечер. На нея бе обявен и новият лауреат на Националната награда “Димчо Дебелянов“ 2025 – Камелия Кондова. Камелия Кондова е една от най-ярките съвременни български поетеси, отдавна..

публикувано на 18.08.25 в 16:10

Напусна ни художникът Минчо Панайотов

Починал е големият пловдивски художник Минчо Панайотов . Това съобщи в социалните мрежи бившата председателка на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева. "Напусна ни любим човек, приятел и талантлив художник. Съболезнования на семейството му! Мир и светлина на душата му!", написа тя. Минчо Панайотов е роден на 13 ноември..

обновено на 18.08.25 в 10:24

Преге - предаване за света на книгите, 16 - 22 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.08. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Николай Лилиев. Ридаят скръбни ветрове. Избрани творби. 224 стр., 4А, Български писател, 2025. Антология на сирийския разказ. 240 стр., ,4А, УИ „Св. К. Охридски“, 2025. Фредерик Бгбеде. Един..

публикувано на 18.08.25 в 10:14