Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не изпълняваме препоръките на Венецианската комисия

Главният прокурор Сотир Цацаров вече е председател на Антикорупционната комисия. И въпреки че името на новия обвинител номер 1 на държавата е ясен от няколко седмици, темата продължава да е в политическия дневен ред на страната заради препоръките на Венецианската комисия за промени, свързани с правомощията му у нас. По темата – интервю на Екатерина Костова с Атанас Славов, заместник-председател на "Да, България", специалист по конституционно право и участник в срещата с Венецианската комисия отпреди дни.

Това гласуване за пореден път показва, че България е не парламентарна, а преди всичко прокурорска република. Да припомня, че преди четири години, Христо Иванов подаде своята оставка като министър на правосъдието - точно с тази реплика. Сега виждаме, че отново господин Цацаров събира конституционно мнозинство от 165 гласа за своята кандидатура вече като председател на Комисията за противодействие на корупцията. Тоест – за четири години няма особен прогрес в осъзнаването на необходимостта от промени. По отношение на фигурата на главния прокурор и по отношение на този тип органи, които имат преди всичко репресивен характер, а от друга са с ниска ефективност, това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Атанас Славов.

Той каза още, че съглашателството между основните политически сили за това, че Цацаров е позитивна еманация на борбата с корупцията, показва колко дълбоко е стигнал този проблем.

Препоръките на Венецианската комисия са ясни, те не са от тази година, те са от поне 10 години. Венецианската комисия казва в доклада си, че трябва да има работещ механизъм за търсене на отговорност, за повдигане на наказателно обвинение на главния прокурор, ако е заподозрян в извършване на престъпление, за временно отстраняване от длъжност. За съжаление – нито една от тези препоръки не бива адресирана в представения от правителството в събота законопроект за изменение на наказателно-процесуалния кодекс и на закона за съдебната власт. Тоест – имаме системен отказ на българските власти да изпълняват тези препоръки, което може да доведе до нови осъдителни решения на България н съда по правата на човека в Страсбург, заяви още Славов.

Той допълни още, че предложението на правителството независим прокурор да може да разследва главния прокурор, няма да удовлетвори Венецианската комисия.

Цялото интервю с доцент Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34