Изказването на премиера е крачка встрани спрямо разбирането за еврото, заяви икономическият анализатор Илиян Василев по повод изказването на Борисов, че ще влезем в еврозоната само при пълен консенсус.
Той подчерта, че от неговите думи зависи как всеки може да прогнозира бъдещето си. При сегашната перспектива, че страната има цел за действие и влизането в еврозоната е свързано и с Шенген и с влизането ни в банковия съюз и всичко това е свързано с потвърждаването на евроатлантическата ни ориентацията, изведнъж сега се появява колебание. Това беше лош ход от негова страна, подчерта Василев.
Той изпрати лош сигнал към нашите партньори, че си сменя мнението и управлява чрез неговата си социология. Когато види, че нещата са зле, той се оттегля. Но в случая с еврозоната залозите са прекалено големи, за да прилага модел на вътрешната си политика за нещо, което е толкова значимо.
Според Василев, дори и да има сигнали от Европа, че не сме подготвени, той не може да си позволи да изпраща такъв сигнал към българските граждани.
Ние като цяло изстрадахме всички трудности на прехода, особено след фалитите преди 1997 г. и сега след толкова години на стабилност, когато трябва да преминем към следващата си логична крачка, позволяваме на едни платени скептици, които никога не са вярвали в еврозоната /а това означава – и в развитието на ЕС/, да ни въздействат.
Никоя от другите европейски страни не е била във валутен борд, освен нас, консумирахме всички негативи и сега се повява този момент.
Според Василев, спекуланти със страхове са хора и вътре в страната и извън нея.
Те бяха в основата на някои операции, които не можеха да бъдат контролирани от банките. И от Русия има много хора, които доста свободно боравеха с финансовите потоци. Сега, когато ставаме част от друга система на взаимоотношения, която ни защитава от зловредни влияния, ориентирана към Блюксел и ставаме общност, те реагират, защото се отделяме и противодействат.
Василев бе категоричен, че никой не може да вини българите, че не вярват в институциите, защото многократно са били парени и от тях, и от лидерите. След 23 години стабилност ние сега минаваме в друго състояние и целият ни елит трябваше да обясняват и да казват истината, че няма проблем, защото срещу всяко евро има лев, но те млъкнаха. Трябваше да обяснят и проблема със смяната на курса, защото там има техническа подробност, която обикновеният човек не може да я разбере. И когато това не става, се формира зона на уязвимост и се явяват спекуланти.
Голямият проблем и цел е дерайлиране и дестабилизиране на България. По-малкият е страхът. И когато виждам, че президентът и премиерът се карат, това означава, че има проблем, от който други хора ще се възползват.
Според Василев провеждане на референдум по темата за преминаване към еврото е недопустимо.
Референдумът е нещо, което предпоставя рационално поведение по съществен въпрос. Но това не е проблем, който всички разбират. В дадения случай сме подписали, че ще влезем в еврозоната и както и с Истанбулската конвенция, която сме подписали, се оказва, че на регионално равнище чрез местните структури опровергаваме избор, който вече отдавна сме направили.
Интервюто - звуковия файл:„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..