Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

86 сестри и акушерки се дипломираха в МУ - Пловдив

Завършилите тази година медицински сестри избират работа в България, подкрепят протестите на колежките си

| обновено на 22.02.20 в 06:52
4
Отличничката на випуск 2019 Анастасия Стефанова, отдясно с бакалавърска шапка
Снимка: Ж. Танчева, Радио Пловдив

Тържествената промоция на завършилите студентите от три специалности - медицински сестри, акушерки и здравни грижи на Медицинския университет - Пловдив се проведе днес. На церемонията присъства ректорът проф.д-р Мариана Мурджева.

Деканът на факултета по обществено здраве проф. д-р Мария Семерджиева каза, че това са специалности, които са  особено важни за българското здравеопазване. Интересът към тях е много голям, но обучениието изисква сериозна работа, допълни още деканът. 

За 2020/2021  МУ-Пловдив предвижда обучение на 100 медицински сестри, 20 акушерки и 55 управление на здравните грижи.

Една част от сестрите наистина заминават за Европа, но голям процент от тях остават тук и натрупват опит, смята проф. Семерджиева. 

Повечето от дипломираните 69 медицински сестри вече работят в български клиники. 

Отличничката на випуска медицинската сестра Анастасия Георгиева Стефанова каза, че все още избира бъдещата си месторабата в Пловдив, но твърдо ще остане в България. Тя подкрепя протестите на своите колеги, които от години се борят за по-високи работни заплати в сектора. 

Йорданка Карамфилова Илъкова е отличник за випуск 2019-та при специалност "Акушерка". Тя в момента е отпуск по майчинство и вече работи в болница "Селена". 

Дипломи получиха 129 завършващи от специалностите: “Медицинска сестра”- 69; “Акушерка”– 17; “Управление на здравните грижи” -43-ма. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Чепеларе започва фестивалът EX ANTE

От днес до неделя в Градския парк на Чепеларе ще се проведе фестивалът EX ANTE. Инициатор е Георги Стоев , автор и водещ на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той съобщи, че ще очаква в трите дни приятели и последователи на подкаста за среща на живо с него и всички, които са участвали в създаването на трите сезона..

публикувано на 15.08.25 в 08:31

Безработицата в Пловдив при младите до 29 години се покачва

Как се движи младежката безработица в средата на лятото ?  В Пловдив експертите отразяват леко покачване на процента безработни, а в региона има спад. За новите програми финансирани от ОП "Развитие на човешките ресурси" и мерките на МТСП - научваме от  директорите на  Бюрата по труда в Пловдив  и в  община Марица   -  Иванка Власева  и..

публикувано на 15.08.25 в 07:05

Стотици поклонници в Бачковския манастир за Голяма Богородица

В навечерието на празника Голяма Богородица - 15-и август, в Бачковския манастир пристигат стотици поклонници от страната и чужбина. Те се включват в службите за утрешния храмов празник на манастирската църква „Успение Богородично“, където се пази чудотворната икона „Св. Богородица – Елеуса“.  За нея е отредено специално място - вдясно от..

публикувано на 14.08.25 в 17:28

Устойчиво позитивен е трендът в нагласите на хората за еврото

Стабилизиране на подкрепата за присъединяване на България към еврозоната отчитат данните от третото национално представително проучване "Присъединяване на България към еврозоната", проследяващо тенденциите при нагласите на гражданите и бизнеса в България по темата към този юли.  При гражданите съотношението на положително спрямо отрицателно..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Потребителската кошница трябва да определя и линията на бедност

КНСБ настоява да се промени методиката на определяне на линията на бедност. Според Теодора Пачеджиева - икономически анализатор на синдиката, в  момента тази линия се определя на база на общата инфлация, която излиза със забавяне. Предложената за 2026 година линия на бедност е 764 лева, но по думите на анализатора тя не е актуална.  "Проблемът..

публикувано на 14.08.25 в 11:37