Въпросът е - можем ли да покажем, че сме дисциплинирана нация? След първите случаи на заразени пациенти с ковид-19, в България се налага тест на системата пред новите реалности. Да не помагаме на страха, а само на превенцията и доверието към лекари и сестри.
По Радио Пловдив говори от първа линия: проф. д-р Йорданка Стоилова, ръководител катедра "Епидемиология и медицина на бедствените ситуации" в Медицинския университет - Пловдив.
Важното на този етап за корона вирусната инфекция:
– Вирусът не е много устойчив във външната среда.
– Пикът на циркулацията на вирусите се достига около втория месец.
– Болният човек е източник на инфекция (животинският резервоар се проучва) и може да зарази 2-3-ма здрави.
– Механизъм на предаване: въздушно-капков с аерозолни капчици, които се отделят от заразения при кашлица, кихане, хрема и др. катарални прояви в най-опасната зона до 2 метра.
– Инкубационен период: 2-14 дни.
– Леталитет: около 2% при 40-50 годишните и висок до 18% при около 80-годишните със съпътстващи заболявания.
– Различия в заболяемостта по възрастови групи - висока при възрастните пациенти и много ниска при децата.
– В страната, вкл. в Пловдив, към момента се наблюдава втора епидемична вълна на грипната епидемия, етиологично свързана с грипен вирус тип В (трудно клинично се различава грипната инфекция от корона вирусната).
– Вирусологични изследвания се извършват на две групи лица: първата със симптоми на респираторна инфекция, пребивавали в райони с регистриран COVID-19, и втората група са контактните на болните.
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..