Най-сетне се видя, че може да се учи по различен, модерен начин, по-близък до учениците и училището да не се превръща в едно "обучилище", в което учениците идваха да си видят приятелите, и в повечето часове влизаха с нежелание, каза психолъг Иван Игов. Той коментира дистанционното обучение, което бе наложено от временното затваряне на училищата, както и за тревогата, страха и етапите на кризата.
Преди години в едно изследване, наречено Поколение Z, в един момент се оказа, че тестовете ни не дават резултати. Оказа се, че не ние сме направили грешка, а просто тестовете са остарели. Те са от нашето поколение, с абстрактни неща, които послед се опитваме да вкараме в практиката. Докато сега децата израстват с таблети, телефони и социални мрежи, и те имат различно мислене. Те възприемат света по различен начин, като пъзел, не с логика, а по-скоро квато хрумвания. Родители и учители не могат да го възприемат, често казват, че децата не четат и са глупави и само блеят пред компютъра. А това просто е един нов начин на учене. Не казвам, че това е по-добро, или по-лошо, просто това е един по различен начин на учене.
Игов каза още, този нов и модерен начин не е само при учениците, същото се наблюдава и в бизнеса и при други професии. Разбрахме, че може да се работи от къщи, нека се зарадваме на това, и да го използваме като възможност, както китайците изписват думата криза с два йероглифа като възможност.
Възможност е и за усъвършенстване на един нов по-добър стил на живот. Не просто да си едно работно говедо, което сутрин става в 8 и се връща вечер, напазарувал, наготвил и сутрин отново същото, а да си със семейството си.
Психологът подчерта и друг важен момент, в условията на тази криза, се вижда кой колко струва и колко може. Всички тези лъжливи лидери, политици дори, хора, които се правеха на интересни и настина бяха интересни в очите на хората в нормални условия, сега в условията на криза, се видя кой колко струва и кои са успешните хора.
Много от митовете за българина, че не бил дисциплиниран, че не бил екипен, че не можел да работи, се разбиха. Видхме колко струваме като хора.
Преминахме етапа на очакване, на паника/ при нас го минахме леко, за разлика от Западна Европа, където изкупиха всичко от магазините/, следва третият, героичен етап, когато всички трябва да се обединят.
Цялото интервю е в звуковия файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..