Най-сетне се видя, че може да се учи по различен, модерен начин, по-близък до учениците и училището да не се превръща в едно "обучилище", в което учениците идваха да си видят приятелите, и в повечето часове влизаха с нежелание, каза психолъг Иван Игов. Той коментира дистанционното обучение, което бе наложено от временното затваряне на училищата, както и за тревогата, страха и етапите на кризата.
Преди години в едно изследване, наречено Поколение Z, в един момент се оказа, че тестовете ни не дават резултати. Оказа се, че не ние сме направили грешка, а просто тестовете са остарели. Те са от нашето поколение, с абстрактни неща, които послед се опитваме да вкараме в практиката. Докато сега децата израстват с таблети, телефони и социални мрежи, и те имат различно мислене. Те възприемат света по различен начин, като пъзел, не с логика, а по-скоро квато хрумвания. Родители и учители не могат да го възприемат, често казват, че децата не четат и са глупави и само блеят пред компютъра. А това просто е един нов начин на учене. Не казвам, че това е по-добро, или по-лошо, просто това е един по различен начин на учене.
Игов каза още, този нов и модерен начин не е само при учениците, същото се наблюдава и в бизнеса и при други професии. Разбрахме, че може да се работи от къщи, нека се зарадваме на това, и да го използваме като възможност, както китайците изписват думата криза с два йероглифа като възможност.
Възможност е и за усъвършенстване на един нов по-добър стил на живот. Не просто да си едно работно говедо, което сутрин става в 8 и се връща вечер, напазарувал, наготвил и сутрин отново същото, а да си със семейството си.
Психологът подчерта и друг важен момент, в условията на тази криза, се вижда кой колко струва и колко може. Всички тези лъжливи лидери, политици дори, хора, които се правеха на интересни и настина бяха интересни в очите на хората в нормални условия, сега в условията на криза, се видя кой колко струва и кои са успешните хора.
Много от митовете за българина, че не бил дисциплиниран, че не бил екипен, че не можел да работи, се разбиха. Видхме колко струваме като хора.
Преминахме етапа на очакване, на паника/ при нас го минахме леко, за разлика от Западна Европа, където изкупиха всичко от магазините/, следва третият, героичен етап, когато всички трябва да се обединят.
Цялото интервю е в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..