Ситуацията е безспорно тежка. Само с тревога и в притеснение обаче не можем да живеем. Радостно е, че смешките, карикатурите, които виждаме в социалните мрежи, ни изваждат от автоматизма и глупостта, в която живеем. Те показват нашата дребнавост и слабости, но не със сарказъм, а с лека ирония и с чувство за хумор. Това заяви писателката Теодора Димова.
По думите й, тази проява на чувството за хумор е мила и много оптимистична. Това е липса не егоизъм, проява на емпатия.
Нашият национален характер има не само лоши черти. У нас има ведрина и нещо жизнеутвърждаващо. Разбира се, че сме беззащитни пред злото, което ни връхлита, но от друга страна, това е и начин да разберем с колко малко неща човек може да живее, как не сме оценявали нещата.
Надявам се след края на това бедствие да излезем по-съпричастни един към друг, по-милостиви и по-кротки. Виждам взаимопомощ, трогателни жестове.Много мои близки са лекари и учители. Те се организираха само за няколко дни в такъв мащаб!
Прави ми впечатление колко сме дисциплинирани всъщност, особено младите хора, те са така възхитителни в желанието си да опазят своите родители...
През бедствието, през което преминаваме, осъзнаваме необходимостта от общност. Осъзнаваме, че един човек не може да бъде щастлив, когато хората около него страдат. Тази промяна на съзнанието – икономическа и политическа, която се случва у всеки у нас поотделно, е много важна и трябва да се случи. Тогава ще има промяна в цялото общество.
Социалната ни изолация е форма на социална солидарност. Ние сме раздалечени един от друг именно, за да спасим другия. Когато сме се самоизолирали, спасяваме човешки животи. Нашето общество запълва пукнатините.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..