С политолога Анастас Стефанов от Изследователски център „Тренд“ коментираме евентуалното удължаване на извънредното положение от НС и разменените реплики между президента и премиера по този повод днес.
Стефанов каза, че ситуацията е тревожна и конфликтът между двамата не е нов. Това говорене е продължение на линията, която вече е зададена, не е изненадващо, че се повтаря сега. Президентът Румен Радев е длъжен да намали остротата на политическия тон. Сега всички оперират в различен режим, дори да има опозиционно говорене, то няма чуваемост, смята Стефанов.
Удължаването на извънредното положение ще се приеме от голяма част от българите, голяма част от населението вече очаква тази мярка. Тази промяна обаче се отразява на всеки един от нас, това причинява дори психически травми, засилва тревожността, освен това доста хора ще останат без работа, каза още политологът. По думите му не бива да се изключва пораждане на конфронтация сред управляващите от ГЕРБ и партиотите.
В момента това, което получава чуваемост и достига до всеки един е това, което говори властта, както и НОЩ и основните говорители, върху това ще е вниманието на обществото ни и в следващите седмици, смята Анастас Стефанов.
Той допълни: В режим на извънредно положение нагласите се преориентират, по-скоро нагласите драматично се обръщат към статуквото, към тези, които са поставени начело да се справят с това, което ни е пратено като изпитание.
Хората ще застанат зад твърдите мерки, заключи политологът.
Повече може да чуете от звуковия файл по темата!
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..