Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дай Боже, добротата да стане доминанта за българина

Кризата все още не ни е научила на дисциплина. Обществото не подхожда със сериозността, с която тя ни се стовари. Първоначално бях настроен, че българинът ще се дисциплинира, но това не се случи.  В Италия например, никой не се противопоставя на това, че не те пускат на Апенините. Това заяви социологът и преподавател в ЮЗУ "Неофит Рилски" доц. д-р Жеко Кьосев.

По думите на доц.Кьосев, оправдание за нашите реакции не може да бъде балканският ни манталитет, защото и в Сърбия, и в Гърция, и в Турция мерките са доста  по-тежки в сравнение с нашите.

 Тук няма затворено предприятие, затворени са само училищата, детските градини. Всичко друго функционира, но българинът не приема нещата такива, каквито са. А те са такива за целия модерен свят.

Проблемът с десоциализацията е за всички и той е много сериозен. Трябва  да пренастроим  нагласите си, държанието си.  Всички участват в тяхното формиране – семейството, образованието, обществото. Всички имат вина, къде е обществото? Не можем да разделим социума – всички сме едно цяло.

Сега разбрахме, че това е така, но къде беше обществото, когато убиецът на Милен Цветков е правил другите нарушения?

Липсва ми прекият контакт със студентите. И колегите казват, че учениците четат и работят много. Но при студентите е малко по-трудно. Ние също се учим. Задава се по някой друг въпрос от студентите във връзка с лекциите, но и това става трудно. Липсва прекият контакт. Ако по време на лекциите го нямаше прекият контакт, много отдавна вместо мен,  щеше да влезе един робот.....и то доста по красив...от мен! Той щеше да преподава, и със сигурност, нямаше да допусне нито една грешка...

Сега обаче се учим и да четем, и да слушаме. Според мен, българинът започна да чете повече.

По думите на доц. Кьосев,  извънредната ситуация ще ни научи на повече доброта.

Общувам с моите италиански колеги и виждам – да, тежко им е. Но го приемат. А ние не можем.

Дай боже, доминанта на българското общество да стане добротата. Вярвам в доброто на българина!

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27