Подготвени ли са Пловдив и научната общност да се справят с предизвикателствата на времето? На каква експертиза можем да разчитаме за преодоляване на последствията от епидемиологичните кризи? Доц. д-р Атанас Владиков, преподавател по европейска икономика в ПУ „Паисий Хилендарски“.
Темата за коронавируса повдигна въпроса за биосигурността, биоикономиката и биотехнологиите. Той дойде неочаквано за света и за нашата страна. Но на мене обаче ми се струва, че в България има доста сериозна експертиза, особено сред медицинските среди и т.н. науки за живота.
Страната ни е член на ЕС вече 13 години. Закупена е качествена съвременна техника по стандарти от Германия, Швеция, Италия и Франция. Много от нашите болници – държавни и частни, са оборудвани с качествена апаратура и български експерти докладват по конференции, провеждащи се на високи научни нива.
Физици, химици, микробиолози, медици съставят един много добър потенциал, който може да разгърне при целенасочена държавна политика и сериозно институционално синхронизиране на научния фактор, сериозно експертно присъствие за страната ни в борбата с този тип епидемиологични кризи.
Доц. Владиков подчерта, че идва ново поколение кризи. Те ще се проявяват и ще мутират.
Той припомни, че Лидер в проекта по изграждане на първия по рода си в страната Център по персонализирана иновативна медицина в страната е МУ- Пловдив, в партньорство с ПУ „Паисий Хилендарски“ и БАН.
Те мобилизираха много сериозен научен и експертен потенциал и действат да бъде закупувана сериозна модерна апаратура от САЩ, Швеция и Япония. Благодарение на тази синхронна политика и европейските проекти, ПУ и Центърът за върхова наука и технологии навлизат в авангардния ешелон на науката и научните изследвания.
Доц.Владиков е категоричен, че ние вече имаме капацитета за навлизане и за равен диалог с европейски и международни колегии в тази област на научното познание.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..