Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ELISA тестовете са рутинни, но изискват експертност

Ковид-19 е наистина ново явление за страната и света. Нас обаче ни учудва разликата на това, което се случва при заболяване от грип и съответно – от коронавирус. Това заяви микробиологът проф. д.м.н. Енчо Савов.

Оказва се, че коронавирус е по-коварно заболяване, поради увреждането на белите дробове. Тези пациенти, които са били с предизвикана от коронавируса пневмония, ще бъдат и таргет като пациенти за специалистите – пулмолози.

Проф. Савов подчерта, че  ELISA методът, по който ще бъдат тестват между 500 и 1000 произволно избрани плв мащабно представително проучване, се използва рутинно във вирусологията  за доказване на антитела за вирусно или бактериално заболяване.

 В случая, ако се използва този метод, се търсят антитела  при преболедували и с  доста преминала инфекция.

 Методът е много подобен на бързия метод, използван преди време за доказване на антитела при преболедували. Той обаче е значително по-сериозен и изисква определена апаратура и обучени специалисти.  Затова може да се прилага само в сериозни лаборатории, като университетските или в големите болници.

При този метод се изследва кръвта, тъй като антителата се намират в серума на болния. Цели се да се направи срезово проучване, докъде и доколко се е развила болестта. Имало ли е повече контактни, у които могат да бъдат открити антитела.

Въпросът в случая обаче е, че трябва да бъдат изследвани антителата на всички пациенти – по-леко преболедувалите и тези, с тежки пневмонии, след като вече имат антитела след 10,14 дни, а след това – и на третия, шестия, деветия, дванадесетия месец и т.н., за да се проследи дали антителата остават в същия обем или намаляват. Така може да се оцени какъв имунитет може да бъде придобит, но и доколко една ваксина, ако бъде приложена,  може да защити населението за определен период от време.

Резултатите при прилагане на ELISA тестовете  излизат до два часа.

Интервюто – от звуковия фйл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37