Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследването на Държавната комисия по хазарта да се разшири

От Антикорупционния фонд сезираха главния прокурор Иван Гешев с призив да бъде направена проверка на съдържанието на публикуваната в края на миналата седмица SMS-кореспонденция между обвиняемия бизнесмен Васил Божков и, както твърди той, финансовия министър Владислав Горанов. Преди дни главният прокурор Иван Гешев в интервю за БНТ каза, че е информиран от свои колеги, че няма да проверяват публикуваните от Божков съобщения, тъй като в тази кореспонденция няма нищо нередно.

Пред Радио Пловдив Андрей Янкулов, старши правен съветник в АКФ и бивш заместник-министър на вътрешните работи, каза, че в публичното изявление на главния прокурор се е съдържало неглижиране на оповестените данни от Божков.

"Според нас в тази SMS-кореспонденция се съдържат някои доста притеснителни моменти, които задължително следва да бъдат проверени от прокуратурата за данни за извършени корупционни престъпления от длъжностни лица", каза Янкулов. "Всъщност тази кореспонденция не беше отречена нито от министъра на финансите, нито от други отговорни длъжностни лица, които даваха интерюта по този повод", добави той. Затова и по думите му, с голяма степен на вероятност може да се твърди, че тази кореспонденция е напълно достоверна.

"Ако приемем, че това, което е показано, е достоверно, то само на базата на разменената между двамата информация може да се направи заключение, че евентуално тук са налице притеснителни влияния, които се осъществяват върху Държавната комисия по хазарта".

Янкулов припомни, че в кореспонденцията не твърди, че финансовият министър е давал указания на председателката на ДКХ и отчита след това тези указания на бизнесмена Божков.

"Притеснително е и, че въпросната кореспонденция предхожда ключови заседания на комисията, на които са разглеждани въпроси, свързани с осъществяваната от дружествата на Божков хазартна дейност", смята Андрей Янкулов. Той добави, че въпросната председателка на ДКХ не е привлечена като обвиняема за разлика от други служители в комисията. Те пък са обвинени за твърдени нарушения при събиране на задълженията от дружествата на Божков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на пловдивската колегия на  Камара на строителите в България , насочена към..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33

В МУ дискутират какво не знаем и как да се предпази от варицела

30 хиляди души годишно заболяват у нас от варицела, като това предимно са деца, съобщи в програма "Точно днес" проф. Ани Кеворкян,  ръководител на Катедрата по епидемиология и медицина на бедствените ситуации в Медицинския университет в Пловдив. Тя коментира значението и ползите от ваксините и  необходимостта от постигане на по-високо имунизационно..

публикувано на 25.04.25 в 10:20