“Много нерезонно” – така определи намаляването на ДДС от 20 на 9% за някои браншове председателят на УС на Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев. В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив той припомни, че е очаквал лавина от искания за сваляне на данъка върху добавената стойност още когато той е бил намален за хотелите, и изрази учудване, че толкова години не е имало.
Според икономиста: “От техническа гледна точка ДДС първо не е проблем. Второ тогава, когато се прилага, трябва да се прилага за точно дефинирани услуги и особено стоки. Същото е и с акцизите. В прилагането към цял отрасъл има много неизвестни как това ще се администрира, защото ресторантите са част от някаква верига на добавената стойност – има доставчици, има маркетинг, има клиенти и т.н.”
Проблемът, според Станчев, не е в ДДС за ресторантите, а е в Кодекса на труда и в това, че у нас има много малък % почасови договори. В България те са 4,4% от общите трудови договори, докато в Европа са над 15-16%, а в Черна гора са дори 33 на сто, посочи той.
Като обясни какво точно значи почасов договор, Станчев се спря и на осигуровките, които, според него, са проблем заради "лошо уредения" у нас въпрос с минималните осигурителни прагове. Те били и причина за големия брой нерегистрирани трудови договри в туризма.
Следващият проблем, според икономиста: "Когато намалите ДДС за ресторантьорите, независимо дали ще е временна мярка, не значи че ще се увеличи потреблението”. Той добави, че когато се сложат всички искания на масата и когато се сметне “недоимъка на бюджета”, ще се стигне до необходимост от увеличение на друг данък.
“Но тогава, когато се вдигнат данъците, хората ще спрат да ги плащат”, заключи Красен Станчев.
Данъците не би трябвало да скочат, ако не се финансират “ненужни”, по думите му, разходи, като: “ВиК, бензиностанции, има идеи за възстановяване на Булгарплод, на Балкантурист и...последният да затвори вратата… Тогава, когато се правят такива разходи, тогава ще има увеличаване на данъците” - каза той. И в заключение:
"При сегашното положение на фиска, нещата могат да се посрещнат без рискови ходове".
Цялото интервю с Красен Станчев е в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..