Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се бум на хроничните заболявания след карантината

Пенка Георгиева
Снимка: facebook: Пепи Георгиева

На 15 юни отпадат всички ограничения, свързани с разпространението на коронавируса у нас, стана ясно на днешния, последен брифинг на Националния оперативен щаб. След близо 3 месеца живот в извънредно положение по време на пандемия, как се отрази това на хората с хронични заболявания?

„Хората се страхуваха да отидат на прегледи и това влоши тяхното състояние. По данни на Националния раков регистър - около 3000 месечно се регистрират с онкологични заболявания. Това означава, че за два месеца около 6000 души по всяка вероятност не са се регистрирали и не са започнали лечение. Имахме сигнали за забавени химиотерапия, за хора с по-леки форми на инфаркти и инсулти, които не отидоха навреме в болница и тяхното състояние се влоши“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Пенка Георгиева, председател на пациентската организация „Заедно с теб“.

От организацията очакват бум на хроничните заболявания след карантината и препоръчват хората с диабет и онкологични заболявания да потърсят своите лекари. 

Пенка Георгиева коментира и мерките през последните три месеца, които бяха разпоредени от НОЩ.

„Мерките бяха навременни. Хората от НОЩ застанаха с лицата и своя професионализъм, поемайки отговорност. Въвеждането на тези мерки бяха навременни и в България не се стигна до епидемия“, коментира Георгиева.

Цялото интервю с Пенка Георгиева можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50