Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли действаща джамия "Св. София" в Истанбул?

Снимка: БГНЕС

Ще стане ли действаща джамия бившата християнска базилика „Св. София“ в Истанбул, която сега е със статут на музей ?

С такова искане в Турция е заведен съдебен иск и се очаква на 2 юли Върховната административна инстанция в Турция / Държавния съвет/ да се произнесе по иска. 

ъветът вече е отхвърлял веднъж такова искане", каза в интервю за Радио Пловдив богословът проф. Иван Желев ексдиректор на Дирекцията по вероизповедания, но подчерта, че сега ситуацията е променена. Той припомни, че от няколко години, Ердоган, включително и като предизборно обещание е заявявал такова намерие. А на 20 май тази година  в "Св.София" беше четен Корана. 

Според проф. Желев, тази идея на Ердоган е за да повиши своя рейтинг във вътрешно-полиически план, а не като друг вид противостоене на християнския и неюмсюлмански свят, обикновеният турски гражданин няма такава потребност. Още повече, че в близост има няколко джамии и особено голямата турска гордост - т.н. Синя джамия". 

"Това ще предизвика протести в целия свят", каза още проф. Желев. 

Въпреки че, "Св.София" е и под защитата на Юнеско и всяка промяна в статута и на музей трябва да се направи след консултация и разрешение на организацията, според проф. Желев, Ердоган няма да се съобрази с това. 

Църквата Света София е определяна от историци като "осмото чудо на света". Построена  е  в 6-и век (532-537 г.) по нареждане на император Юстиниан, който решил да увековечи славата на Константинопол.  В продължение на 916 години е била християнска църква и най-големият християнски храм в света.

През 1453 г. османските турци я  превръщат в джамия след превземането на Константинопол. По време на Османската империя са добавени минаретата.

През 1935 г. "Св. София" престана да бъде джамия и е обявена за музей от Кемал Ататюрк.

По-голям християнски храм се появява едва след изграждането на ватиканската базилика "Свети Петър" през 16 век. Тя и до днес е най-голямата църква в света.

Цялото интервю с проф. Иван Желев е в звуковия файл






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22