Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случаите на Covid-19 ще се увеличават, трябва да се пазим

„В моята практика има само два случая с потвърдена диагноза Covid-19. Предполагам, че броя ще се увеличава. Защото колкото повече са заразените, толкова по-голяма е контактната група. Трябва да се примирим с факта, че случаите ще се увеличават. Това ще се случва докато броя на невъзприемчивите нарасне. Трябва да се научим да се пазим – както се предпазваме от много други инфекции, които отдавна съществуват“, заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Кирил Еленски, общопрактикуващ лекар в Пловдив.

Доктор Еленски посочи, че този кръг от хора, които даваха предложения на управляващите за мерките срещу разпространението на коронавируса е бил твърде малък.

„И те трябваше да взимат решения, които не са никак лесни. За съжаление - не се е случила ясна професионална дискусия по темата с коронавируса изобщо. Доминират емоционални изказвания, крайни становища, които не се вкараха в професионалния кръг, а се тиражират през медиите. А това прави цената не много комфортна. В момента имаме сблъсък на медицински аргументи с политически решения. И някак не можем да ги срещнем достатъчно ясно. И това създава усещане за противоречие“, каза още доктор Еленски.

Според него социалната изолация в първоначалния й вид е вредна.

„Защото въведена като санкция, а не като предпазна мярка, тя предизвиква омраза. Рано или късно – този страх предизвиква омраза, а хората отиват в другата крайност. Тоест – от крайните ограничения до пълната свободия, което също не е добре“, заяви общопрактикуващият лекар.

Доктор Еленски смята, че все още не е ясна цената, която плащаме в момента от ограничителните мерки по време на извънредното положение.

„Никой не е наясно с психическите поражения върху огромна част от хората. Платихме не малка икономическа цена, която пак ще се обърне срещу нас. А още не сме наясно с медицинските изражения, че прекъснахме наблюдението и лечението на доста други важни заболявания“, коментира още общопрактикуващият лекар.

Цялото интервю с доктор Кирил Еленски можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54