„Гласувахме изцяло нов правилник във всичките му текстове. Още в първия месец от мандата си групата на „Демократична България“ предложи пакет от предложения, така че работата на ОбС да стане по-публична за граждани“. Това заяви лидерът на групата Веселина Александрова.
Тя подчерта, че като член на временната комисия, която го е изготвила, е доволна от това, че от всички направени от групата предложения, са възприети три изключително важни - сесиите да се излъчват он лайн, така че всеки да има достъп до информацията, както и да може да види кой съветник как е гласувал по дадените точки от дневния ред, и още - пловдивчани да могат да знаят какви са отговорите на кмета на зададените от съветниците въпроси, което досега не е било факт в правния мир.
Александрова определи като „неуместен и проблем“ факта, че независимо от твърдението на кмета при встъпването му в длъжност, че заплатите на общинските служители ще останат на старите си нива в рамките на година, те все пак бяха увеличени.
„Редното в момента е да се направи съкращаване на администрацията, където заплатите са малки, за сметка на качеството. Когато има малко хора, те могат да вършат и по-добра работа от една армия администрация“.
По думите на Александрова, чистата заплата, която след промените ще получават съветниците след приспадане на данъци и осигуровка, е около 800 лв, а не - над 2000. Останалите пари са лимит – за консултации, към които съветниците трябва да прибягват, когато не са компетентни по дадена тема. Тези пари може и да не влязат в джобовете им.
„Защо във време, когато казваме, че нямаме средства за нищо, на практика вдигаме възнагражденията и защо не намаляваме преди това администрацията? Защо не намаляваме разходите за външни услуги, част от работата се припокрива с извършваната от администрацията?
Наистина, аз лично не намирам за редно и морално това, че без значение, кой какви заслуги има, всички да получават едни и същи възнаграждения,“ подчерта още Александрова.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..