Най-много средства – 72 340 лв. са за Вила-музей „Ал. Стамболийски“ в село Славовица. Те са предназначени за консервационно-реставрационни и ремонтни дейности на къщата, построена през 1922 година като вила на Александър Стамболийски, тогава министър председател на България.
18 208 лв. – ще получи Къща „Хиндлиян“ в Старинен Пловдив. Те са поискани за аварийни работи в интериора й.
За проучване, проектиране на консервация и реставрация, основен ремонт, реконструкция и възстановяване на Метох „Св. Георги“ в Асеновград Бачковският манастир ще получи 43 440 лв.
А на Историческия музей в Пазарджик ще се осигурят 35 820 лв. за изготвяне на проект за консервация и експониране на селищната могила Юнаците край едноименното село.
Одобрените исканията за целева финансова подкрепа в пловдивско и пазарджишко са част от 100-те одобрени национални проекта, които се финансират по програма „Опазване на недвижимното културно наследство“.
Пред Радио Пловдив Богомил Грозев, директор на институт Старинен Пловдив, каза че сумата е малка част от поисканите общо близо 100 000 лева.
„Целият проект, по който сме кандидатствали, включва възстановяване на линеарни изписвания и повреди в живописния слой на огиринални стенописи в хайетите на първия и втория етаж в различните стаи, на тавана включително. Трябва да получим отговор от министерството, за да видим конкретно кое е оставено като задача”, каза Грозев. Той призна, че очевидно става дума за сериозно орязване на поисканата сума.
Богомил Грозев добави, че готвените възстановителни работи по къщите са доста обемни и положително ще се ангажират и външни специалисти, извън реставраторите на Старинен Пловдив.
„Трябва да имаме предвид също, че сега е сезонът за извършване на такива ремонти-дори и когато говорим за изписване във вътрешните части на къщата. Защото в друг сезон се получава температурна разлика-навън студено, вътре топло и тогава не може да се работи”.
Богомил Грозев припомни, че и за възстановяването на Синята къща са получили отказ за средства от Министерството на културата. Къщата, по думите му, се нуждае от спешен ремонт и укрепване.
Съдебният състав по делото „Дебора“ се оттегля и процесът ще започнe отначало . До това се стигна след настояването на адвокатите на Георги Георгиев за отвод на целия съдебен състав с аргумента, че поне един негов член е предубеден и политически пристрастен. Досегашният състав от магистрати начело със съдия..
В следобедните часове въздухът в Пловдив започва да се изчиства от фините прахови частици, ако съдим по данните от двете станции на РИОСВ. Това обаче едва ли ще свали средноденонощното замърсяване под пределно допустимата граница от 50 микрограма на кубичен метър. След 15 часа станцията "Каменица" вече дава концентрация на фини прахови..
Здравната инспекция в Пазарджик започна кампания срещу пушенето и употребата на новите вейп устройства сред учениците. Първата инициатива се проведе в Пещера. Кампанията е провокирана от зачестилите случаи с деца, приети в спешни центрове в страната след употреба на снус, вейп и други електронни устройства за пушене. В Пещера се провежда..
Днес е третият пореден ден, в който фините прахови частици във възуха на Пловдив са над нормата от 50 микрограма на кубичен метър. Към 12 часа превишението е с 25 микрограма на станция "Каменица". Между 9 и 10 часа там стойностите са повече от 2 пъти над нормата - 113 микрограма на кубичен метър. Над 110 микрограма на кубичен метър фин прах..
Инспектор Радомир Еремийски от Оперативния център на пловдивската пожарна получи наградата за комплексен победител в областния конкурс „Пожарникар на годината“ за 2024-а. На церемония в Дома на културата „Борис Христов“ бяха наградени огнеборците, дали всичко от себе си за потушаване на големия брой пожари в региона. Над 6 400 са били..