Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестът втвърди партийните ядра, липсва публичен дебат

За политолога проф. Румяна Коларова , най-тревожно в ситуацията на тези  протести в момента, е „липсата на какъвто и да е публичен дебат“. Особено за хората, които не са в София и следят развитието от медиите. Според нея, хората се чувстват „като в ехо-стая, в която всеки сам е изолиран със своите мнения и заблуди.

Нивото на публичния дебат става все по-ниско, не са способни да формулират изход“.

Политологът каза, че тези протести са различни от всички досега, защото опозицията няма подкрепа. „Втърдяват се основите ядра на всички партии и това е тежък проблем за българската политика“.

Като странност в пртоестите проф. Коларова определи случването им в момент,“ когато управляващите са в края на мандата си и до месец май имаха висок ратинг, а от друга страна  - много слаба опозиция, всички са делегитимирани, и  това е заради слабата опозиция, хората не виждат алтернатива и така, с липсата на нормалния за европейската демокрация начин, у нас се достигна не само до странна , но и до патологична форма.“

А управляващите се главозамаяха и започнаха да действат по арогантен начин.

Коларова каза още, че опитите на който и да е от действащите политици да се включи в протестите, веднага срива доверието в него. „Това се случи и с президента Радев. От името на потеста говорят хора,“ които са с ниска репутация или изхабен политически авторитет, като Бабикян и Христо Иванов.

Няма ресурс да се появи нова политическа сила и това води до радикализация на протеста, което го и обрича. „

За записите и снимките на премиера Борисов, политологът каза, че те подхранват протеста, като отбеляза, че от вчера са се появили и снимки на Делян Пеевски. „Въпросът е не как говори Борисов, но и защо се появяват точно сега и каква е целта на всичко това“.

Проф. Коларова определи ситуацията в момента като „Бой  в тъмна нощ. На публиката не става ясно нито кой, нито как, нито защо ?“

Според нея, протестът не може да се свие повече оттова, до което е стигнал в момента "в момента не виждам масови протести" и отбеляза като проблем и това, че на самия протест се вадят факти, които остават само на площада.

Цялото интервю с проф. Румяна Коларова е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56