Обявеният за днес протестен митинг на туроператори, туристически агенции и екскурзоводи от обеднение "Бъдеще за туризма" се трансформира в присъствен митинг пред Народното събрание, след среща с премиера и министъра на туризма и обещанието, секторът да получи 10 милиона лева.
Димитър Балтов от обеднение "Бъдеще за турима" и собственик на една от най-големите туроператорски фирми у нас, в интервю за Радио Пловдив, зави, митингът е знак на благодарност за тези обещани 10 милиона лева, въпреки че, според разчетите на бранша, са им неободими 155 милиона. "На срещата беше казано, че това е само първи транш".
" 10 милиона са крайно недостатчни, но това е първа стъпка на диалог, само един транш. Защото от 13 март ние сме в нулева дейност", каза Балтов, чиято фирма е с оборот за 2019г. от 20 милиона лева. Но сме благодарни, че се взе решение миналата седмица и за възстановяване на парите на клиентите на туроператорите с решение на второ четене от НС с изменение на чл. 25 от Закона за извънредното положение, което беше и едно исканията ни. "
"Стъва въпрос за съдбата на туроператори и турагенции, които са около 3 000 субекта. т.е. тази сума, ако я разделите по-равно, е недостатъчна за спасяването на която и да е била фирма. Хората, които работят в сектора, са с над 20-годишен стаж, много добре обучени, и ще бъде жалко, ако не може да ги задържим".
Въпросът за помощта за екскурзводите и този път остава с решение в бъдеше време.
"Засега имаме само устно обещание за тези 10 милиона, като помощта не може да надхвъри 10 процента от оборота на изминалата отчетна година", съобщи още Балтов, като заяви, че се разчита на министерството на туризма да задвижи процедурата. На този етап не е ясно, кога ще дойдат тези пари. Няма фиксирано време.
Балтов припомни, че за 2018г. /за 2019 още не отчетено/, приходите от туризма са над 6 милирада, от които почти 60 % са от туроператорска дейност, по изчисления на Обединението.
Затова протестът се трансформира в митинг, за да се изрази и благодарност и заявка за готовност за де отстояват искания за подкрепа на бранша.
Интервюто с Димитър Балтов е в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..