"Това, което генерално се случи в страната е, че премиерът Борисов изчака да намалее напорът на протестите и той намаля. На такъв етап обикновено протестът се опитва да се радикализира и тогава има две опции – или да свали Правителството, или да се маргинализира. Преди изказването на Борисов протестът беше тръгнал точно в тази посока".Това подчерта политологът Първан Симеонов.
„Борисов разсъждаваше на глас и с изключително неумелото си и грешно от политическа гледна точка изказване, върна на протеста шансовете да го свали. Все още обаче той има шансове и да изкара мандата си, вкл. и с излизане в отпуск, само и само да няма предсрочни избори. Това може и да е по-добрият шанс за него“.
Според Симеонов, вероятно и самият Борисов не може да даде в момента отговор на въпроса какво точно се случва. Като аргумент, политологът подчерта, че вижданията вътре в управляващата конфигурация са различни. От едната страна е Томислав Дончев и той ясно се е обозначил като представител на по-малката част от ГЕРБ, които искат да си ходят. От другата страна са патриотите, които изобщо не искат да си ходят. Въпросът е сега кой ще надделее.
„Ако Борисов направи маневра, може да успее да вземе и този завой“.
По думите на Симеонов, Борисов има навика да оставя някои от хората си в изкуствена засада – Томислав Дончев, Валери Симеонов, за да се издадат сами. Борисов по-скоро лавира, отколкото да управлява.
„Възможно е патриотите да са поставили някакви условия, защото в подобна ситуация политиците стават много гъвкави".
Първанов бе категоричен, че президентът действа напред с малки стъпки към властта, тъй като е получил за това добър шанс.
Ситуацията е такава, че основните две партии - ГЕРБ и БСП са в колапс. Вместо да се качи на вълната на протеста, БСП е "нагълтала вода" . "Това обаче не е съзнателно, защото парадоксите на ситуацията са такива - хората търсят новата ефективна опция на резервната скамейка и тя понякога е ненадейна.Историята поражда такива парадокси".
"Въпросът е да не се окаже оттук нататък, че хората се оглеждат, оглеждат и накрая се създава ситуация, в която трудно може да се осъществи ефективно управление - Парламентът да е много надробен".
Чуйте повече от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..