Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в ИК подкопават доверието в изборния процес

В Народното събрание днес се гледат промени в Изборния кодекс. Сред предложенията на ГЕРБ са  смесена система на избор на депутати във Велико народно събрание-мажоритарна и пропорционална, както и смесено гласуване-с хартиени бюлетини и машинно, в секциите, в които са регистрирани над 300 души избиратели. Това са сложни промени, с които се бърза-е една от критиките към тези предложения. 

В предаването "Ден след ден" Антоанета Цонева от Демократична България и експерт по изборен процес, коментира  повдението на депутатите от правната комисия, които не ги допуснаха да изкажат позиция, като арогантно, израз на страх и  желание да се калибрират изборните правила така, че да работят за тези, които ги предлагат и приемат. 

Антоанета Цонева каза още, че предлаганите промени не решават проблемите – не предлага истински избирателен регистър и дистанционно гласуване, за да има регион „Чужбина“. Тя припомни минали изборни кампании, в които  там, където се гласува и на хартия, и с машина над 40%  от протоколите са били сгрешени, като при това не са отразени преференциите. 

"Комбинацията от двата модела е безумие".

 В разговора експертът оспори и аргумента, че част от избирателите се затрудняват да гласуват с машини. Според нея ако е така, то вина има шестгодишното забавяне и тупане на топката, с което този метод се отлага и вината е на управляващите. Българските избиратели не трябва да се подценяват и да се обиждат, призова тя.

По думите й "сега се създава преднамерен хаос, тревожност и неувереност и в крайна сметка се подкопава доверието в изборния процес. Промяната на правилата в последния момент е политическа корупция и е абсолютно арогантно действие"

Няма и компетентна изборна администрация, критикува Антоанета Цонева. Виждате каква криза изпитва ГЕРБ да представи кандитура за председател на ЦИК“. По думите й никой не иска да поеме „този горещ картоф“ заради напрежението между правителството и комисията.

Целия разговор можете да чуете в прокачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34