Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в ИК подкопават доверието в изборния процес

В Народното събрание днес се гледат промени в Изборния кодекс. Сред предложенията на ГЕРБ са  смесена система на избор на депутати във Велико народно събрание-мажоритарна и пропорционална, както и смесено гласуване-с хартиени бюлетини и машинно, в секциите, в които са регистрирани над 300 души избиратели. Това са сложни промени, с които се бърза-е една от критиките към тези предложения. 

В предаването "Ден след ден" Антоанета Цонева от Демократична България и експерт по изборен процес, коментира  повдението на депутатите от правната комисия, които не ги допуснаха да изкажат позиция, като арогантно, израз на страх и  желание да се калибрират изборните правила така, че да работят за тези, които ги предлагат и приемат. 

Антоанета Цонева каза още, че предлаганите промени не решават проблемите – не предлага истински избирателен регистър и дистанционно гласуване, за да има регион „Чужбина“. Тя припомни минали изборни кампании, в които  там, където се гласува и на хартия, и с машина над 40%  от протоколите са били сгрешени, като при това не са отразени преференциите. 

"Комбинацията от двата модела е безумие".

 В разговора експертът оспори и аргумента, че част от избирателите се затрудняват да гласуват с машини. Според нея ако е така, то вина има шестгодишното забавяне и тупане на топката, с което този метод се отлага и вината е на управляващите. Българските избиратели не трябва да се подценяват и да се обиждат, призова тя.

По думите й "сега се създава преднамерен хаос, тревожност и неувереност и в крайна сметка се подкопава доверието в изборния процес. Промяната на правилата в последния момент е политическа корупция и е абсолютно арогантно действие"

Няма и компетентна изборна администрация, критикува Антоанета Цонева. Виждате каква криза изпитва ГЕРБ да представи кандитура за председател на ЦИК“. По думите й никой не иска да поеме „този горещ картоф“ заради напрежението между правителството и комисията.

Целия разговор можете да чуете в прокачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Говоренето срещу еврото ще изгуби интензивност

Политологът Светлин Тачев  определи отхвърлените в парламента вотове на недоверие на правителството „Желязков“ като опит на опозицията да мобилизира своите избиратели. „Но практически на този етап те нямат възможност по никакъв начин да въздействат върху кабинета относно неговата стабилност и възможност да бъде свален“, добави той...

обновено на 10.07.25 в 10:18

Десетки пловдивчани активират приложенето "е-Здраве"

РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“.  Процедурата за..

публикувано на 09.07.25 в 12:28

Смяната на етикетите при дрехите ще е трудна при промоции

Търговците ще успеят да спазят срока за преетикитиране и обозначаване на цените в евро и лева от 8 август, но пред тях ще има технически предизвикателства. Това коментира Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация.   По думите му трудно ще бъде изписването на цените в двете валути при дрехите и обувките през летните..

публикувано на 09.07.25 в 11:28

Сценичните изкуства искат спешно средства, нямат пари

Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто.  В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47