Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите рязко промениха отношението на ЕС към България

Днес България е във фокуса на вниманието на Европейския парламент. Обсъждат се демокрацята, върховенството на закона, мащабите на корупцията и състоянието на медиите у нас. Подготвя се и специална резолюция, чието гласуване предстои в четвъртък.  

Може ли да очакваме звучен шамар от Европа по тези постоянни теми?  

Голямата трагедия и на днешния дебат е, че той ще удостовери отново полярните тези – че Българя има тежки и дълбоки проблеми, от една страна и пропагандната машина на правителството от друга, която ще се опита да ни убеди, че посочените проблеми са присъщи на всички други страни в съюза.  У нас обаче, мащабите  на корупцията вече лишават нацията  от ресурс за развитие и перспектива, коментира политическият анализатор и бивш посланик в Русия Илиян Василев.  

Наистина, корупция има навсякъде, но у нас тя вече е като огромен тумор, който постепенно изяжда целия национален организъм, казва той. 

Ще чуем и хвалби за постиженията на правителството. Те ще кънтят, но могата да служат само за вътрешна употреба. По болезнената тема за върховенството на закона пак ще чуем обяснения за това как черното е бяло, че има успешна борба с корупцията и престъпността, на фона обаче на отсъствието на доказателства за всичко това, смята Илиян Василев. 

От друга страна, Европа силно се интересува парите на данъкоплатците да не потъват в корупционни практики. 

Промяната в отношението към България е видимо и настъпи рязко след протестите и медийните разкрития за ставащото у нас. Вижда се дълбоката криза в цялостното състояние на България, казва дипломатът. 

Търпимостта на ЕС вече е изчерпана, особено след проблемите с Полша и Унгария. В този смисъл, за нас вече няма отстъпки.  Премиерът Борисов не сдава властта, за да може да контролира информационния фон на предизборната кампания, която иначе може да го срине. А останал без власт, той вече няма и защита, коментира политическият анализатор Илиян Василев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34