Поводът за дарението са честите набези върху сградата – счупени прозорци и разрушена фасада, които затрудняват работата на читалището, каза директорът Красимир Воскресенски:
„Всяка година от 500 до 1000 лв. плащаме за счупени прозорци, изкъртени стени и т.н.“
Идеята за дарението е на Матей Станков, който работи в Цинковото производство на КЦМ, обясни Веселина Балтова, старши експерт „Социална отговорност и администрация“ в дружеството:
„Първоначалната идея бе съвсем друга - в сферата на изкуството, за по-добро бъдеще за децата, които посещават читалището. Но когато дойдохме на място, разбрахме, че то има много по-голяма и належаща нужда и затова се съсредоточихме точно в това – да изградим система за видеонаблюдение, която да позволи на хората, които стопанисват читалището, да бъдат малко по-спокойни във връзка с чести набези върху имуществото. Второто, което с удоволствие даряваме, е една пейка-книга, която действително е уникална, поне за нашия град, която е с гръб корица на избрани творби на Христо Ботев и кореспондира с името на читалището“.
КЦМ прие с готовност идеята на колегата Матей Станков, добави още Веселина Балтова:
„Програмата „КЦМ Благодетел“ е създадена точно с такава цел – наши работници и служители, които желаят да помогнат, имат някаква инициатива, имат нещо, което им е на сърце, първо да ги подкрепим чисто физически – могат да отсъстват от работа, за да осъществят инициативата си. Ние им осигуряваме финансов ресурс, с който да осъществят идеята си. КЦМ, както винаги, прегърна идеята. Досега не е имало случай, в който наш работник да желае да помогне на някого и ние да откажем такава помощ. Изключително щастливи сме, че такива интелигентни и добронамерени хора са наши работници. Това е най-ценният ни ресурс.“
Това е един от най-бързо реализираните проекти. Пейката е изработена в рамките на 5-6 дни. Просто бързахме до 2 октомври да сме готови с дарението като един символ, един подарък към читалището, добави Веселина Балтова.
Финансовото изражение на поредната дарителска инициатива на КЦМ 2000 АД надхвърля 1700 лв.
Красимир Воскресенски обясни, че връзката между КЦМ и читалището е Матей Станков, негов ученик по художествено слово и актьорско майсторство през 80-те години в общинския младежки дом „Спектър“:
„Минаха години, това момче стана член на читалището със съпругата си и както виждате, неговата инициатива днес се осъществява“.
До момента в читалището не са имали видеонаблюдение, но вече разполагат с три камери, свързани с полицията. Пейката е изработена от специализирана фирма от Тутракан, като цялата е покрита с две от най-известните стихотворения на Ботев – „Майце си“ и „На прощаване“. Пейката книга ще бъде поставена вътре в читалището.
На 2 октомври пловдивското читалище „Христо Ботев - 1905“ навърши 115 години от създаването си.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..