"Въпреки че от началото на пандемията минаха около 9-10 месеца, все още ми се струва, че нямаме сигурни данни за това, какъв е имунитетът при преболедувалите, защото те са доста противоречиви, както е при всички нови подобни инфекции.По данни на руски автори, срокът е много кратък, за да е налице имунитет, осигуряващ липсата на подобно заболяване. И въпреки че са минали около 10 месеца, ние нямаме яснота и прогноза за развитието на инфекцията". Това заяви микробиологът д.м.н. проф. Евчо Савов.
Проф. Савов подчерта, че независимо че следи редовно литературата по темата в Русия, където се работи сериозно върху ваксините, както и данните от Западна Европа и Съединените щати, се затруднява да предвидии развоя на заразата.
„Струва ми се обаче, че нещата ще продължат по същия начин някъде до средата на 2021 г.“
Той предположи, че при наличието на преобладаваща зараза с Ковид-19, е възможно да има „изместване“ на грипната инфекция към началото на следващата година.
„При грип първоначалните симптоми са по-драстични, като болки в ставите, висока температура, които не са характерни за коронавируса. Но специално при асимптомните случаи наличието на хронична умора, главоболие и др. са сигнали, че е възможно човек да е носител на вируса, без да е болен и трябва да си направи тест“.
Проф. Савов бе категоричен, че с времето се натрупва допълнителна информация за диференциране на едната инфекция от другата. Специалистите обаче сега би трябвало да се насочат не само към разработването на ваксини и ЕС да осигури средства за тях, но и за намиране на такъв специфичен антивирусен препарат, който да действа не само върху симптоматиката на инфекцията, но и върху самия вирус, за да бъде той елиминиран от организма.
Проф. Савов бе скептичен, че хората ще имат готовност за ваксинация, след като премиерът Борисов обяви, че през април ще бъде изготвен план за имунизация срещу Ковид-19. „Усещането ми е, че хората вече са готови да се имунизират срещу грип, но не и за Ковид-19“.
Предприетите мерки за носенето на маски са добри, но не е добър вариант учениците да преминават изцяло на обучение в електронна среда, тъй като те и сега продължават да общуват безконтролно на открити пространства. Проблеми със зрението, заради непрекъснатото взиране в екрана и поява на специфични проблеми, които ще бъдат отчетени след време за "едно ковид-поколение", което може да бъде коментирано като нарицателно за неподготвено, прогнозира още проф. д.м.н. Енчо Савов. .
Чуйте повече от звуковия файл:
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...