„Едно от заглавията в западната преса гласи, че изборната надпревара е сблъсък на титаните, но титани няма. Изборите в САЩ обаче ще предопределят бъдещето на тази страна, а вътрешната политика на САЩ представлява външната политика на всички останали държави, защото това е най-мощната и определяща световния ред държава“, подчерта политическият анализатор Димитър Гърдев.
По думите му, много и важни вариантите за това, пред какво ще ни постави този избор. Може държавата да е управлявана от президент на демократите – Джо Байдън, с Конгрес на демократите и със Сенат на демократите и единственото нещо, което може да възпре абсолютния реваншизъм, който те заявяват, че ще наложат, е Върховният съд.
„Затова беше изключително важно и мястото на върховната съдийка Еми Барет, назначена седмица преди изборите, след като бе посочена от Доналд Тръмп. Контрапредложението от демократите бе, че ако те спечелят изборите, незабавно ще променят състава на Върховния съд от 9 на 13 съдии. А това е вече друга Америка“.
Гърдев бе категоричен, че досега е нямало избори с толкова много наложена цензура.
Самата изборна процедура може да забави сериозно обявяването на резултата от изборите, които са от особена важност за Америка и безпрецедентни с огромния брой гласували по пощата – около 100 милиона граждани.
Категорично обаче изборите няма да успеят да обединят хората. Светът се променя кардинално, а връщане към времената на Обама и Клинтън е невъзможно и никога досега не се е случвало. Не може да се очаква скоростен завой на американската външна политика спрямо Европа, ако Джо Байдън спечели.
„Той няма да върне нито договорите за ракетите със среден и малък обсег, за открито небе, за противоракетна отбрана, за стратегическите настъпателни въоръжения, всичко, което касае Европа, защото на нейна територия ще бъдат разположени оръжията. Ще върне ли САЩ в СЗО, в Световния съд за правата на човека, за ЮНЕСКО и т.н. Той заяви, че ще ги върне, но това не е голям проблем на Америка“.
Гърдев бе категоричен, че кризите в САЩ не идват от демокрацията, а от колапса на финансовата система от 2008 г.
„Който и да бъде следващият президент на САЩ, той като дамоклев меч ще чувства това над главата си и затова САЩ ще продължават да имат проблеми и кризисни моменти, защото това не зависи от личността и от партиите. В момента, в който държавата ежегодно трупа дефицит, надхвърлил вече 22 трилиона долара, дори и да се върне нейният основател, той няма как да измени тренда на развитието на страната. Основният проблем на Америка е огромният дефицит, който не може да бъде спрян да расте.“
Трудностите на Америка са сериозни и системни. Сегашната администрация почти не забелязва България, но ако следващият президент на Америка се казва Джо Байдън, Гърдев изрази надежда страната ни да има много по-плътни и ползотворни партньорски отношения с неговата администрация.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..