Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първичната помощ е на първа линия, а ни броят за девета глуха

Ще издържи ли здравната система на непрекъснато увеличаващия се натиск от заразени с коронавирус? Наш събеседни по темата е доктор Георги Цигаровски, заместник-председател на Лекарския съюз в Пловдив, който информира за организацията в доболничната помощ.

Само след няколко дни личните лекари ще издават електронни направления за ПСР тестове, увери здравният министър проф. Костадин Ангелов. Условието е пациентите да имат поне пет симптома за да получат това направление. Д-р Цигаровски уточни, че трябва да се снеме анамнеза, а не изисква задължителен преглед. За целта пациентът трябва да се обади по телефона, а не да идва в кабинета.

„Правят го всички лекари за познати пациенти. Това е най-разумното, когато става дума за инфекциозно заболяване. Лекарят решава кога и как де се направи преглед. Сега доминира една епидемия и другите вирусни инфекции почти не могат да подадат глава. Лечението е еднакво. Сега правилното за живота на всички е да не идват лично в лекарския кабинет. В никакъв случай да не тръгват, ако не се обадят предварително по телефона. Ако влезе в чакалнята с хора прекарали инфаркт, диабет или във времето за детска консултация, когато преглеждаме здрави бебета и сме сложили предупредителни табели, това вече е престъпление“.

Заразените и болните от Ковид-19 се увеличават, ще издържи ли здравната система?

 Д-р Цигаровски е убеден, че здравната система може да издържи, ако сме дисциплинирани и спазваме карантинните мерки. Фактите за извънболничната помощ показват, че семейните лекари са 1/6 от всички лекари в държавата. Семейните лекари и спешната помощ първи се срещат със заболяванията. Важно е да са защитени в контакта с пациента. За съжаление първичната помощ e на първа линия, а ни броят за девета глуха. Има проблем със спазване на изискванията, защото ако лекарите са облечени с предпазен костюм, после няма къде да се обеззаразят. Стават потенциално опасни, това показва практиката в Италия и Испания, където най-много заразени  и жертви има сред личните лекари. Има риск, ако някой с температура е сред хората в чакалнята с инфаркти или дошли за лекарства.

„Кабинетите трабва да са чисти, или да работим само с инфекциозно болни. В болниците 15 дни се извежда един екип и работи само в ковид отделение. Опитваме се да създаваме зелени коридори, но моля, обадете се предварително по телефона и не саботирайте тези коридори. Пример: Ако имате температура 37.5, лека болка в гърлото и отпадналост, тогава тест не трябва. Има и друга опасност, като се наредите на опашка за тест, всеки трети е с ковид. Не се бутайте там, обсъдете го със семейния лекар“, заяви още д-р Георги Цигаровски.

Интервюто с д-р Георги Цигаровски е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21