Телефон за консултации и психологическа подкрепа отваря от днес за ученици, родители и педагози Регионалното управление на образованието в Пловдив (РУО). Причината е кризата с коронавируса. На номер 032 260 152 във времето от 8,30 до 16,30 часа до 31 декември консултациите ще са от професионални психолози, съобщи началникът на РУО Пловдив Иванка Киркова.
В тази ситуация „учителите са поставени след лекарите в най-тежка ситуация“, обясни в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив психотерапевтът Стоичко Миличин по повод старта на телефона.Той призова общността да се ползва от възможността за безплатна психологическа консултация, защото, по думите му: „Много е лесно, когато можеш да решиш един проблем в зародиш.“
За Миличин учителите са в трудна ситуация, „защото всички им казват какъв е дългът им: „Всички сте учители, поели сте тази социална отговорност“. Доскоро ги плюехме, сега ги сложихме като мотиватор на обществото“.
Той посочи, че по темата с COVID-19 то е крайно противопоставено: „Трупаме от едната крайност в другата крайност. Ако една част не вярва във вируса, другата е под паника от него. И само една трета от населението се опитва да се адаптира. И в това е проблемът“.
Миличин коментира и дали трябва да се наложи карантина във всички училища: „Ако се налага карантина, не трябва да е само върху учениците, а върху всички граждани. Ако има карантина, която да свърши работа, тя трябва да е всички“ – категоричен е той.
За това как се отразява върху психиката на учениците пандемията, Миличин обясни, че „ако децата са в среда, която възприема вируса, те са готови да изпълняват предписанията“. При тийнейджърите, за които бунтът е много важен, подчерта: “Да бъдат различни от малоумниците, които не искат да спазват никакви ограничения, също е бунт“.
Психотерапевтът е категоричен, че в ситуацията с корона-кризата не трябва да се плашим и да изпадаме в паника. И посъветва: „Не тичайте към болницата, защото болниците са пълни с паникьосани хора, а не такива, които реално са в тежко състояние“.
И още по темата може да чуете в интервюто със Стоичко Миличин в звуковия файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..