„Свидетели сме на отношение, което показва, че всички усилия са хвърлени в това да се справим с ковид-пандемията, а другите пациенти са забравени. Това е най-големият проблем“, заяви Наталия Маева – член на УС на Националната пациентска организация.
Тя подчерта, че хората с хронични заболявания, които са с компрометирана имунна система и по принцип са научени да се пазят, сега са поставени в рискови условия да пътуват до големите центрове за медицинска помощ, базирани в София, Пловдив и Варна.
„За да бъде издаден протокол на тези пациенти, се налага понякога няколкодневна хоспитализация, поради спецификата на заболяванията. Можем да разчитаме на електронни рецепти, но сме свидетели, че сме оставени в сигуация, която за никого не е изгодна“.
Маева изрази и недоумение защо БЛС се е отказал от автоматичното удължаване на протоколите и след срока им на валидност по време на пандемията за хронично болните, независимо че Здравната каса не е била против.
Бави се и издаването на електронни направления от личните лекари, а здравната система е в пълен колапс, пред разпад.
„Това, което трябва да се направи, е автоматично удължаване на протоколите, въвеждане на електронна рецепта или изписана от личните лекари и директно изпратена до аптеката за съответното лекарство, каквато система бе въведена в Гърция и Австрия. Независимо, че и там нямаше електронно здравеопазване, хората получаваха лекарствата си на вратата на своя дом.
Мисля, че при желание можем да го направим“, подчерта Маева.
По време на първата вълна на Ковид заразата обажданията на пациенти с хронични заболявания на телефоните на Националната пациентска организация за въпроси и консултации са били над 3 400, което е показателно за факта, колко българският пациент е притеснен и объркан.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..