Ето какво споделиха с нас в навечерието на своя празник:
Боян Петов е от Пловдив и учи 4 курс „Индустриално инженерство“ в Технически университет –София. „Истината е, че стипендията е едно чудо, чудо за младите и амбициозни, бъдещи инженери. С нея успях да покрия разходите по образованието си - успях да платя семестрите си, както и няколко сертификата в сферата на програмирането. Стипендията дава добър старт и шанс за постигане на цели. На мен лично ми даде и самочувствието, че мога, дори ме направи по - амбициозен.“
Зорница Асанска изучава за трета година „Компютърни науки и мениджмънт“ в Единбургския университет, Шотландия: „Тази стипендия ми дава много. Уча в чужбина и тук става дума за други стандарти на живот. Обучението ни сега е онлайн, заради мерките с Covid-19, но има предмет, по който аз преподавам в университета като асистент и този предмет го водя на място, това ми е много важно и съм тук. След няколко дни ще се прибера в България за Коледните празници.“
Константина Чешмеджиева споделя какви са плановете за професионалната й реализация.. Тя учи биотехнологии в Университета по хранителни технологии- Пловдив: „Тази стипендия ми дава възможност да се концентрирам върху образованието си, да се развивам на академично ниво. Надявам се да се развия като инженер в сферата на биологичното инженерство и по – конкретно в генетичното инженерство.“
Красимир Илиев е завършил бакалавърска степен в Технически университет-София, филиал Пловдив, а в момента е записал магистратура в същия университет. Той работи в КЦМ като Инженер автоматизация. Стипендията му дава възможности за допълнително обучение – за осигуряване на специализирана литература и курсове в сферата на автоматиката. “Работата ми в КЦМ е изключително интересна и разнообразна, срещам се с нови неща, които допринасят за развитието ми.“
Теодора Василева учи „Икономика и бизнес администрация“ в Американския университет в Благоевград, втори курс: „Спечелването на стипендията ми дойде като шок. Тя ще ми помогне да покрия част от таксите си за образованието ми, както и да си купя нов лаптоп.“
Намираме Марин Минев в Милано, където учи автомобилен дизайн.: “Милано е един от най-скъпите градове в Европа, със сигурност стипендията е една ръка помощ. Живот и здраве искам да се реализирам в сферата на автомобилния дизайн, моята цел номер едно е Порше в Щутгарт, Германия.“
Стела Стойкова е студентка четвърти курс, специалност „Индустриално инженерство“ в Технически университет – София, филиал Пловдив: „Спечелването на „Стипендия КЦМ“ ми позволи да участвам в платени курсове по програмиране и да си закупя лиценз за софтуер, необходим за инженерен дизайн. Имам два доклада, защитени през 2019 на Международна конференция за оптимизация на асинхронни двигатели.“
Осмият стипендиант учи „Химически технологии и проектиране“ в Грац, Автстрия и се казва Виктор Кожухаров.
Стипендиантите на КЦМ 2000 Груп по тази програма нямат ангажимента да работят във фирмата след завършването си. Те обаче биха се ползвали с предимство, ако решат да кандидатстват за работа в металургичното дружество.
Интервю със стипендиантите на „КЦМ стипендия“ чуйте в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..