Така на фейсбук страницата на ИЕФЕМ се раджда научнопопулярната рубрика „Етнология и епидемии“ с редактор Вихра Баева. Появяват се коментари на специалисти от института по различни аспекти на темата за пандемията от гледна точка на науките за човека: етнология, фолклористика, социална и културна антропология, психология.
"През следващите месеци в рубриката излязоха общо 18 текста от 14 автори, които бяха един вид „научна журналистика“ – бързи „снимки“ на случващото се около нас с първоначални щрихи на научно осмисляне и анализ. Текстовете предизвикаха видим обществен отзвук, за който свидетелстваха както медийният интерес, така и множеството харесвания, споделяния и коментари в социалните мрежи, а също и някои оживени дебати и критики, породени от конкретни публикации", разказва доц. Баева.
Постепенно възниква и идеята за продължение с едноименен сборник – вече с научни текстове – който да предложи по-задълбочено осмисляне и обговаряне на пандемичната криза и нейните разнопосочни отражения в различни сфери на социалния и културния живот. На този етап към екипа се присъединява Ангелина Илиева в качеството ѝ на съсъставител и съредактор.
"Като съставители специално държахме изданието да е в електронен формат и със свободен достъп, за да достигне до всеки, който има интерес към темата".
Сборникът „Етнология и епидемии. Социокултурни измерения на пандемията от “COVID-19” ще е достъпен за читатели в началото на следващата година на страницата на Института, а междувременно с доц. Баева разговаряхме за общата линия, която характеризира този период.
Тя самата изследва песните, провокирани от Ковид - епидемията, а общият извод, който правят с колегите си е, че чувството за хумор и връщането към корените духовно спасява българите и в тази криза.
Чуйте интервюто с доц. Вихра Баева в прикачения звуков файл.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.