Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксината срещу Ковид-19 не променя нашето ДНК

| обновено на 11.12.20 в 10:09

Кам ще изгоним пандемията през 2021-ва, броим желаещите да се имунизират, антиваксърите и безразличните. SARS-CoV-19 ясно постави темата "за" и "против" ваксините, помогнаха социалните мрежи със зададен тон предварително.

Разговор с д-р Христиана Бацелова, епидемиолог от Медицински университет - Пловдив, за силата на проверената медицинска информацията, за  надежността на ваксините срещу висура, за видовете и важното за тях с цифри.

Д-р Бацелова каза, че ваксината, която се очаква първа в България е тази на Pfizer. Тя вече е регистрирана във Велкобритания, Канада, Суадитска Арабия и Бахрейн. Създадена е по технология, която не е нова, такива ваксини се правят от 30 години насам, и са били насочени срещу зика вируса, срещу хепатит С, бяс, грип и др. заболявания. 

"Това са информационни РНК ваксини, този вид ваксини са проучвани в научните среди", акцентира епидемиологът.

Д-р Бацелова каза още: "Тази ваксина представлява напълно безвредни нанолипидни балончета, в които се съдържа въпросната информация , която се вкарва в мускула на рамото на човека. И така става имунизацията, с произвеждането на спайкпротеин."
"Имунната система започва да работи и произвежда антителата срещу вируса, на нашата имунна система е необходимо много малко количество, за да реагира", уточни д-р Бацелова. По никакъв начин не може да промени нашето ДНК, нито пък да ни се сложи чип, които тиражирани фалшиви новини, тя определи като недобър сценаирй за филм.
Ще се слагат ли всяка година ваксините срещу Ковид-19? Може би тази ваксина да служи за едногодишен имунитет, но ще се прецени кога ще се прилагат след като започне тяхното по-широко въвеждане. 

По повод на това, че едва 48% от лекарите са заявили желание за имунизации д-р Бацелова каза, че липсата на достъпна научна информация води до този по-нисък процент. Някои от преболедувалите лекари не са сигурни дали да си я поставят, но препоръките са - тя да се постави и при тези, които са преминали заболяването. "Мисля, че постепенно и след като се уверят, че ваксината е безопасна, то повече хора ще се доверят" , заключи д-р  Бацелова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54