Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите се нуждаят от яснота и предвидимост

Снимка: Иван Русланов, БНР

Президентът Румен Радев обяви 28 март, като най-възможната дата  за провеждане на парламентарния вот, а в същото време европейски лидери и премиерът Бойко Борисов предупредиха от Брюксел, че тогава се чака трета вълна на ковронавируса. Предстои много организация и дейности в условията на пандемия. Ситуацията у нас се усложнява и със задължението изборите да бъдат осигурени с машини за гласуване. 

Датата за провеждането на вота 

"Президентът може би  направи най-лошото, в тази ситуация, защото в момента имаме нужда от предвидимост. В отговор на репортерски въпрос той заяви датата, но не последва издаването на указ. В президентството явно има разколебаване за тази дата", коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът и  Даниел Стефанов.  Той уточни, че не е свързан с нито една политческа партия и заяви, че изборният процес има нужда малко по-дълъг период, но и от яснота. "ЦИК и фирмата, която вероятно ще спечели търга за машините имат огромна нужда да знаят на коя дата ще бъдат изборите и това трябва да стане сега, а не след месец или месец и половина", каза още Стефанов и уточни, че заявяването на кокретната дата не може да бъде сигурен ориентир, без да има издаден указ.  

Машинното гласуване и честността на изборите

"Основната препоръки за изборите е да се направи много ясен план за внедряването на машините за гласуване", заяви Стефанов, позовавайки се на собственото си участие в изготвянето на препоръки за осигуряване на изборния процес с водещи световни експерти по внедряването на технологии за изборите. Той уточни, че срокът за качествено внедряване на подобни технологии е изключитиелно кратък. Според него честността на изборите не зависи толкова от машините, а от самото общество.  При машинното гласуване избирателите не могат да видят какво се случва с гласовете им, както при пускането на хартиена бюлетина в урните, допълни още политологът и добави, че оттам идват и съмненията.  

Гласуването за избирателите под карантина 

От март месец досега в света са произведени около 90 избора в различни държави, провинции, области и т.н.  Светът е събрал достатъчно опит как може да се гласува в условията на Ковид-19  и основният извод е, че трудно може да се въвеждат  нова форми на гласуване, без да има риск за честността на изборите и резултатите от изборния процес. "У нас ЦИК насочи вниманието към гласуването с мобилна урна, но големият проблем ще бъде със съставянето на  избирателните комисии, ако изборите са в края на март", каза още  Стефанов. 

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриха модерно затворническо общежитие в Пловдив

Новото затворническо общежитие в Пловдив отговаря на всички европейски и международни изисквания, препоръките на Комитета против изтезания и указанията, които ни се дават по делата на Европейския съд по правата на човека ,  каза при откриването на сградата правосъдният министър Мария Павлова.  Двуетажната сграда е със стаи с две легла..

публикувано на 05.07.24 в 12:53

Грешното преброяване лишило ДПС от един мандат в Пазарджик

Изборният резултат от вота за общински съветници в Пазарджик би бил различен, защото не е отразил действителният вот на избирателите – се казва в мотивите за решението на пазарджишкия административен съд, с което той обяви за недействителен избора на местния парламент.   В повторното преброяване в 52  секции се оказаха липсващи 300 бюлетини, а..

публикувано на 05.07.24 в 10:24

Румен Пехливанов управлява Смолянска област от днес

Новият областен управител на Смолян Румен Пехливанов днес встъпва в  длъжност днес. Той бе назначен на поста с решение на служебното правителство в сряда и заменя на поста Захари Сираков. Пехливанов е икономист по образование и има дългогодишен управленски опит. В периода 2001 г. – 2023 г. е кмет на община Рудозем от ДПС , а между 2003 г. и..

обновено на 05.07.24 в 08:53
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58