Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тайланд най-важно е обществото, при нас - личността

4
Панчо Благоев
Снимка: FaceBook/Pancho Blagoev

„Чувството за единност и сплотеност в нацията, когато има проблем“ – това, според бившия заместник главен редактор на вестник „Марица“ в Пловдив Панчо Благоев, прави Тайланд една от най-успешните страни в овладяване на заразата с ковид“. В момента той е в карантинен хотел в покрайнините на Банкок, където е в задължителна 15 дневна изолация след полет от България.

 „След като ми съобщиха, че и вторият ми ПСР тест е негативен, навръх Коледа ще трябва да напусна хотела“ – разказва Благоев. Преминал през изключително трудната, но пък добре организирана, по думите му, процедура за влизане в страната в този момент, сключил застраховка за 100 хиляди долара, която да покрие разходите в случай, че се наложи да влезе в болница, прекарал 8 дни без да има право да напуска карантинния хотел, а след първия негативен тест получил разрешение едва за 30 минутна разходка в двора или до басейна му, Панчо Благоев обобщава: „Всичко е мотивация.“

 Неговата е да бъде със семейството му. Съпругата му е тайландка и от 7 години пловдивският журналист дели живота си между нейната и своята родина. А през 2020-та, беляза с коронавируса, в Тайланд хората минават така, както и при други трудни ситуации, посочва Благоев: „Там общественият интерес е над всичко. Личният е след това. Да сте чули азиатец да гори маски? Или да протестира срещу ограничителните мерки? Не. Когато има проблем, всички се сплотяват и минават през него по-леко. Тук обществото е на върха на пирамидата. При нас – личността“. 

 Според Панчо Благоев, и властите действат светкавично, а мерките им са „изключително стриктни“. Така в 70 милионната страна, която беше първата с регистриран случай на новия коронавирус след Китай, от началото на пандемията към този момент има малко над 5 700 случая на ковид 19. 

 Заради ново огнище отпреди дни, журналистът обаче очаква, че идните празници на открито – както обичайно се празнува Нова година в Тайланд - ще бъдат отменени. „Всъщност тук празнуват 3 пъти нова година – първо западната, после китайската и накрая през април –тайландската“ – казва Панчо Благоев и уточнява, че преди това ще посрещне Коледа със съпругата си. Тя вече е подредила елхичка вкъщи, както се прави в България, и го очаква да го посрещне след 15 дневната карантина. А традициите на двете страни, които всеки от тях познава, ще продължават да се смесват. Защото: „когато живееш с някого, това е нормално“.

Чуйте интервюто с Панчо Благоев в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07