Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организиране на изборите на 28 март е напълно реалистично

28 март е удачна дата за провеждането на парламентарните избори, смята Стоил Цицелков, заместник - председател на обществения съвет на ЦИК. Той обаче коментира, че вече се закъснява с издавенето на указа на президента, който така или иначе назова тази дата в публичното пространство. 

Като член на Европейска асоциация за защита на човешките права, Цицелков е наблюдавал последните избори в Гана и сподели, че и там, и в други по- близки страни има достатъчно добри практики, които  могат да се заимстват за организиране на избори в пандемия.

В Гана условията са позволили изборите да се проведет на открито и, въпреки че страната е слабо засегната от Ковид пред всяка секция е имало опреден човек, който следи за спазването на противоепидемичните мерки. 

У нас, акцентира Цицелков, са необходими законоделни промени, за които загатна и председателят на народното събрание Цвета Караянчева. Тяхната цел е да осигурят възможност да се гласува от всички граждани, включително и поставените под  карантина.

Избори могат да се организират в зали, специални урни могат да се разкрият в дворовете на училищата или публични големи сгради, даде пример експертът.

По думите на Цицелков в България винаги трябва да се опасяваме за честността на вота, защото имаме дълъг негативен опит и много малко осъдени нарушители.

Той подчерта, че най - важното е да има широк обществен консеснус и информираност призи изборите, за да има доверие всамия изборен процес.  

На предстоящота среща с президента Румен Радев от организацията, която представлява ще предложат добри практики, които работят в други  страни.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Чепеларе започва фестивалът EX ANTE

От днес до неделя в Градския парк на Чепеларе ще се проведе фестивалът EX ANTE. Инициатор е Георги Стоев , автор и водещ на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той съобщи, че ще очаква в трите дни приятели и последователи на подкаста за среща на живо с него и всички, които са участвали в създаването на трите сезона..

публикувано на 15.08.25 в 08:31

Безработицата в Пловдив при младите до 29 години се покачва

Как се движи младежката безработица в средата на лятото ?  В Пловдив експертите отразяват леко покачване на процента безработни, а в региона има спад. За новите програми финансирани от ОП "Развитие на човешките ресурси" и мерките на МТСП - научваме от  директорите на  Бюрата по труда в Пловдив  и в  община Марица   -  Иванка Власева  и..

публикувано на 15.08.25 в 07:05

Стотици поклонници в Бачковския манастир за Голяма Богородица

В навечерието на празника Голяма Богородица - 15-и август, в Бачковския манастир пристигат стотици поклонници от страната и чужбина. Те се включват в службите за утрешния храмов празник на манастирската църква „Успение Богородично“, където се пази чудотворната икона „Св. Богородица – Елеуса“.  За нея е отредено специално място - вдясно от..

публикувано на 14.08.25 в 17:28

Устойчиво позитивен е трендът в нагласите на хората за еврото

Стабилизиране на подкрепата за присъединяване на България към еврозоната отчитат данните от третото национално представително проучване "Присъединяване на България към еврозоната", проследяващо тенденциите при нагласите на гражданите и бизнеса в България по темата към този юли.  При гражданите съотношението на положително спрямо отрицателно..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Потребителската кошница трябва да определя и линията на бедност

КНСБ настоява да се промени методиката на определяне на линията на бедност. Според Теодора Пачеджиева - икономически анализатор на синдиката, в  момента тази линия се определя на база на общата инфлация, която излиза със забавяне. Предложената за 2026 година линия на бедност е 764 лева, но по думите на анализатора тя не е актуална.  "Проблемът..

публикувано на 14.08.25 в 11:37