В рубриката „Рестартирай Европа“ - поредният репортаж е по темата за мобилните приложения като полезен съюзник в борбата срещу „Ковид-19“, в условията на свързан цифров единен пазар.
Едва ли ще ви изненадаме, ако кажем, че смартфоните ни и приложенията в тях - знаят доста неща за нас.
"Радар ковид" в Испания, "Стоп Ковид 19" в Хървания, и така в още 19 страни в ЕС работят мобилни приложения и днес в условията на епидемия. Например за проследяване на контактите в държавите членки.
Четири държави - България, Румъния, Люксембург, и Швеция са решили да не се включват на този етап. IT специалистите тук казват, че усилията не съответстват на ползата и административно се преценява да не ги използваме. Гърция и Словакия обаче разработват мобилни приложения и в момента.
Какъв е принципът, обяснява IT експертът Димитър Ганчев от Интернет общество България: "Идеята е, че вие като се движите, без значение къде, вашият телефон информира всички, които са в радуис около вас, че те са се срещнали с вас. Когато по-късно, например се установи, че сте бил заразен, те ще бъдат информирани. Има сериозни предизвикателства, така че хем да се запази информацията, кой с кого се е срещал, хем тази информация да не бъде публично достъпна, и да не се използва за проследяване на гражданите. Решението, което предлагат двете колеги компании е добро и защитава потребителите. Всеки ден на вашия телефон му се сменя един код, като на всеки няколко минути се сменя и един идентификатор. В крайна сметка, ако някой подслушва кой минава по "Граф Игнатиев", той няма да чуе два пъти едни и същи данни, защото са кодирани и всеки път са различни."
Мобилните приложения са полезен съюзник в борбата срещу „Ковид-19“ в условията на свързан цифров единен пазар и киберсигурност, казват от Европейския парламент. Авторите на първото в България мобилно приложение "Вирусейф" са Информационно обслужване АД , като в хода на разработката с доброволен труд се включиха и външни фирми.
Пламен Цеков, председател на борда на директорите на "Скейлфокус" за разработката, която е за Andoid и iOS, и е регистрирала над 65 хиляди потребители у нас. Той каза, че целта на приложението беше да информира гражданите за коронавируса, като потребителите могат да включват и техните симптоми в реално време. Мобилното приложение се изтегля безплатно от магазините на Apple и Google.
Министерство на здравеопазването поддържа информационната платформа за борба с COVID 19. Към нея е интегриран и регистър на ваксините, който е помощното средство за изпълнение на имунизационния план за поставяне на ваксините. От здравното министерство съобщиха, че е разработено и приложение за мобилни телефони. В ход е неговото одобрение от двете най-големи платформи в света.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..