Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - подкрепа за културния сектор в пандемията


Дейците на културата са едни от най-засегнатите от рестриктивните мерки, които налагат правителствата по света и забраната или ограниченията за масовите прояви. В България нещата не са по-различни – потърпевши са най-вече актьори, художници, музикални изпълнители и свободни артисти.

Европейският съюз отдели специално внимание на творците в условията на криза и насочи средства към културните министерства на страните-членки.

Министерството на културата и в частност Националният фонд „Култура“ се стараят да отпускат средства в помощ на най-засегнатите артисти – свободните творци. По програма „Творчески стипендии“ за подпомагане на независимите творци за миналата година бяха подкрепени общо 1 485 кандидати на стойност 5 940 000 лева. Сесията по програмата продължава и тази година.

Някои от артистите обаче срещат чисто юридически и бюрократични пречки, които ги правят негодни като кандидати за финансиране. Един от тях е пловдивският актьор Ивомир Игнатов-Кени, директор на малкия театър „Хенд“. Той разказва, че театърът сега няма възможност да кандидатства по проекти, защото наскоро се е наложила пререгистрация на юридическото му лице. Иначе лично той като артист е кандидатствал успешно по 2 проекта пред Националния фонд Култура.

Свободните творци в Пловдив срещат и подкрепата на общината в лицето на общинската Фондация „Европейска столица на културата Пловдив 2019“. Организацията е отделила 100 000 лева за Кризисен фонд в помощ на пловдивските творци в условията на пандемичната криза.

Председателят на Управителния съвет на Фондацията и заместник-кмет Пламен Панов разкрива параметрите на Кризисния фонд – отпуска се помощ от 1000 лева за покриване на битовите разходи – наеми, разходи за ток и вода, храна, лекарства.

Сред 15-те души, получили средства от фонда през миналата година са художничката Дарена Георгиева и куклената актриса Светлана Урумова.

Дарена определя помощта като полезна и навременна и е доволна от това, че средствата са получени точно през зимните месеци, когато разходите са по-големи.

Актрисата Светлана Урумова сравни помощта с глътка въздух и разкри, че сега работи по проект „Творчески инициативи“ на Министерството на културата.

Сесията на Кризисния фонд към Фондация „Пловдив 2019“ се удължава и през тази година, като пловдивските независими творци ще могат да получат средства при максимално прозрачни условия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28