Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добре е да се ваксинират и хората, преболедували Ковид-19

Трябва да ваксинираме и децата преди следващата учебна година

| обновено на 08.03.21 в 11:38

На 8 март става точно една година от регистрирането на първия случай на Ковид-19 в България. Това бе в болницата в град Габрово с доказан пациент за вируса.

Днес задаваме още от важните въпроси за падемията, ваксините и стадния имунитет, новите реалности и областите в червено за третата вълна, разговор с епидемиолога д-р Христиана Бацелова от Медицински университет - Пловдив. По думите й все още сме далеч от колективния имунитет, но надеждата е във ваксините, които на този етап са три. 

"Предстои да бъде одобрена ваксината на Johnson & Johnson, а след това има още няколко ваксини, които до кратко време ще бъдат одобени. Има надежда, трябва ни да ваксинираме повече хора, като към тях ще бъдат прибавени и тези, които са преболедували и за кратко време имат някаква протекция към Ковид-19. За съжаление има още много да работим в тази насока по превенция на коронавируса", каза епидемиологът. 

За зелените коридори: "Да, бих казала, че бе добра идея, по-добре ваксините да не стоят във физерите и да бъдат приложени. Да, знам, че на хората не им бе приятно да чакат, но така е навсякъде в света. За съжаление няма как по-бързо, но беше важно да бъдат употребени тези ваксини."

"Паралелно с това, аз не съм привърженик на отварянаето на ресторантите и училищата, защото те са високорискови места. Обществото трябва да знае, че това, че е позволено да се отиде на ресторант не означава, че е безопасно да се отиде там", посочи д-р Бацелова. Тя посочи, че на определени места мерките се спазват, но има места, където не се спазват абсолютно никакви мерки. 

"Ако не спазваме мерките идва наложителен локдаун, тъй като става неизбежно. За съжаление в тези условия, училищата са необходимост в нашето общество, и ако трябва да избираме кое високорисково да се отвори - то това са училищата, там малки и големи се заразяват и формират т.нар. клъстери, някои от учениците са безсимптомни приносители, и разпространямат вируса, но на този етап училищата е преценено да функцуонират", допълни специалистът. 

За вариациите на вируса и ваксините: "Учените смятат, че ефективността е доказана за повечето щамове, като те се покриват от настоящите ваксини. Не се налага да се поставят нови дози на вече ваксинираните. Колкото по-бързо ние успеем да ваксинараме населнието, и това не важи само за България, а и навсякъде по света, то това ще ограничи възможността на вируса да се видоизменя. Има значение производството на различни типове ваксини, от различните държави, защото ето сега, много хора посещават африкански държави, като Занзибар. Връщат се голяма част от тях, при това заразени, защото там мерки не се спазват, и има риск."

"Надеждата е много голяма, свързана с ваксините. Позитивното е, че година след началото на пандемитя, вече имаме ваксини. Смятам, че сега ни предстои един тежък период поради нарастване на броя хоспитализирани, и тези настанени в интензивните отделения. От юни може да очакваме успокоение на обстновката", прогнозира д-р Христиана Бацелова. Тя каза, че антиваксърите посочват в твърденията си в социалните мрежи, че ваксините са най-голямото зло и намаляват имунитета, което не е вярно и научно доказано. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21