На 8 март става точно една година от регистрирането на първия случай на Ковид-19 в България. Това бе в болницата в град Габрово с доказан пациент за вируса.
Днес задаваме още от важните въпроси за падемията, ваксините и стадния имунитет, новите реалности и областите в червено за третата вълна, разговор с епидемиолога д-р Христиана Бацелова от Медицински университет - Пловдив. По думите й все още сме далеч от колективния имунитет, но надеждата е във ваксините, които на този етап са три.
"Предстои да бъде одобрена ваксината на Johnson & Johnson, а след това има още няколко ваксини, които до кратко време ще бъдат одобени. Има надежда, трябва ни да ваксинираме повече хора, като към тях ще бъдат прибавени и тези, които са преболедували и за кратко време имат някаква протекция към Ковид-19. За съжаление има още много да работим в тази насока по превенция на коронавируса", каза епидемиологът.
За зелените коридори: "Да, бих казала, че бе добра идея, по-добре ваксините да не стоят във физерите и да бъдат приложени. Да, знам, че на хората не им бе приятно да чакат, но така е навсякъде в света. За съжаление няма как по-бързо, но беше важно да бъдат употребени тези ваксини."
"Паралелно с това, аз не съм привърженик на отварянаето на ресторантите и училищата, защото те са високорискови места. Обществото трябва да знае, че това, че е позволено да се отиде на ресторант не означава, че е безопасно да се отиде там", посочи д-р Бацелова. Тя посочи, че на определени места мерките се спазват, но има места, където не се спазват абсолютно никакви мерки.
"Ако не спазваме мерките идва наложителен локдаун, тъй като става неизбежно. За съжаление в тези условия, училищата са необходимост в нашето общество, и ако трябва да избираме кое високорисково да се отвори - то това са училищата, там малки и големи се заразяват и формират т.нар. клъстери, някои от учениците са безсимптомни приносители, и разпространямат вируса, но на този етап училищата е преценено да функцуонират", допълни специалистът.
За вариациите на вируса и ваксините: "Учените смятат, че ефективността е доказана за повечето щамове, като те се покриват от настоящите ваксини. Не се налага да се поставят нови дози на вече ваксинираните. Колкото по-бързо ние успеем да ваксинараме населнието, и това не важи само за България, а и навсякъде по света, то това ще ограничи възможността на вируса да се видоизменя. Има значение производството на различни типове ваксини, от различните държави, защото ето сега, много хора посещават африкански държави, като Занзибар. Връщат се голяма част от тях, при това заразени, защото там мерки не се спазват, и има риск."
"Надеждата е много голяма, свързана с ваксините. Позитивното е, че година след началото на пандемитя, вече имаме ваксини. Смятам, че сега ни предстои един тежък период поради нарастване на броя хоспитализирани, и тези настанени в интензивните отделения. От юни може да очакваме успокоение на обстновката", прогнозира д-р Христиана Бацелова. Тя каза, че антиваксърите посочват в твърденията си в социалните мрежи, че ваксините са най-голямото зло и намаляват имунитета, което не е вярно и научно доказано.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..