Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврейският празник "Пèсах" е в разгара си

"Пèсах" не трябва да се бърка с "Великден", казва Кристиян Ангелов - координатор на младежките програми към обществото на евреите "Шалом" в Пловдив. 

"Този празник е най-вече за свободата, за "Изхода", за освобождаването на нашите предци от земите на египтяните. Преди повече от 2000 години евреите са били роби в Египет, като постоянните борби, довеждат до това фараонът да реши да ни освободи, но ни дава само един ден, за да си тръгнем. Така гласи историята" споделя Кристиян Ангелов. 

"След това Мойсей предвожда народа ни из пустинята цели 40 години, за да може поколението да се смени и робското самосъзнание да изчезне" уточни той. 

"В момента сме в 8-те дни на празника (27.03-04.04), като първата вечеря от празника се нарича "Седер" или "Седерна вечеря". По време на вечерята ритуалите, които се извършват, напомнят на последните дни преди и първите дни след "Изхода" на еврейския народ от Египет". 

"Например, по време на "Пèсах", ние ядем само безквасов хляб, който не съдържа мая. Този хляб, наречен "Маца" е основна част от "Седерна вечеря", защото това е хлябът яден от предците ни, тъй като е възможно да бъде приготвен за малко време, точно колко са имали евреите при напускането на Египет" - споделя развълнънувано младежкият координатор. 

"Пèсах" е празник, който успява да сплоти семейство, тъй като свободната воля и възможността за осъзнаване на свободата водят точно до това. Ние имаме пример и време за осмисляне на тази дума" - разказа Кристиян Ангелов. 

"Ако не се намирахме в пандемия - почти цялата пловдивска еврейска общност щеше да се събере на "Седерната вечеря". Не мога да опиша колко е вълнуващо да видиш толкова много хора да пеят, да танцуват и да се забавляват" завърши младото лице на ОЕ "Шалом".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10

"Момо или животът пред теб" с премиера в Кукления театър

Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари.  Представлението е предназначено за възрастната аудитория.  Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..

публикувано на 21.02.25 в 12:30

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10