Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СИК-овете гневни заради условията в РИК Пловдив, в областта протоколите са в РИК

| обновено на 05.04.21 в 14:37
Снимка: Васка Йотова

Към 14 часа все още 80 секционни избирателни комисии от общо 488 не са предали изборните протоколи на 16-та РИК. Хората са изнервени и изморени, като всички се оплакват от студ, неуредици, липса на ток, от проблеми с осигуряването на вода и храна. Причина за забавянето е, че всички членове на СИК-ове трябва да предадат протоколите си и на Информационно обслужване, което допълнително забавя комисиите. Отделно, според РИК, има и много грешки в секционните протоколи. 

В 13 часа 17-та РИК /Пловдив - област/ приключи с приемането на секционните протоколи. Според председателя на комисията Дарина Тодорова в протоколите е имало  грешки, но те не са били трудни за отстраняване.

Безсънна нощ в студено помещение, без елементарни условия, с огромна опашка пред тоалетната, без осигурена вода и храна.

Така минава нощта в палата 3 на Международния панаир, където се приемат протоколите на СИК в Пловдив, разказа пред Радио Пловдив Васка Йотова, председател на 70-та СИК в район "Тракия".

"Мръсно и студено е, не се спазва никаква дистанция, камо ли противоепидемични мерки. Никой не дойде да попита как сме, никой не дава информация. В такива условия в палата 3 на Панаира се приемат протоколите на секционните избирателни комисии в Пловдив", обясни тя.

Според Васка Йотова много хора си оставили чувалите, защото много се чака и не издържат. Сега полицията ги издирва. 

"Минути преди 11 ч. се приема № 320, а аз съм с № 477. Казват, че има много грешки в протоколите и затова толкова се бавят. С това темпо на работа сигурно ще влезем в РИК следобед", допълни Васка Йотова.

В автобусите, извозили ги от СИК до РИК, също не е имало дистанция.

"Чувствам се използвана и унизена. В дните преди вота непрекъснато ми звъняха, а сега никой не си вдига телефона. Много сме изморени, треперим, не сме спали. От 6.30 ч. вчера сме пред секциите".

Според Васка Йотова, която за 5-ти път е член или председател на СИК, на този вот броенето тече по-трудно заради машинното гласуване и преференциите. "Контролите в протоколите са много. Отделно се отразяват машинният вот, бюлетините, както и преференциите. Много е трудно. Отделно имахме проблеми и с машините, но бързо ги отстраниха".

Цялото интервю на Иванка Петкова с Васка Йотова, председател на СИК, е в прикачения файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02