„Българските избиратели дадоха израз на волята си за промяна на статуквото, но не посочиха формулата, чрез която то да бъде сменено“. Това заяви Светослав Малинов – ръководител на факултет „Политология“ в СУ „Климент Охридски“.
По думите му, автентичните прогнози за бъдещия Парламент ще могат да бъдат направени, когато може да се анализира държанието на партиите в следващите 2-3 седмици. Като аргумент той подчерта, че директно трябва да се готвим за нови избори, ако всяка от партиите следва заявеното от нея поведение малко преди деня на вота.
„Ако все пак започнат компромиси и да се прокрадват нови аргумени, това ще проличи. Въпросът не е дали този Парламент ще изкара мандата си - няма да може! Въпросът е дали предсрочните избори ще бъдат почти мигновени или ще бъдат отложени с година и половина“.
Като проблем, Малинов посочи неизвестността от това, как ще работят институциите в условията на нестабилност и пандемия. Желанието да има Правителство е теоретично, но няма желаещи не само да правят коалиция, а - да си партнират на минимално парламентарно ниво. „Отговорността е на ГЕРБ. Лошо е за една демокрация, когато партията, която е победила, няма никакви партньори!“
За възможностите за съставяне на Кабинет, Малинов посочи, че процесът е регламентиран и българската Конституция е много ясна и добра, но сега се налага по-различно мислене. "Партиен лидер няма да може да бъде кандидат за премиер, нито ще може да има доминирано от партия Правителство.
„Ще трябва хем да се използва политическата подкрепа през Парламента, хем кандидатът за премиер да не бъде онзи разпознаваем политик, с който сме свикнали през последните години. Партиите трябва да се разчупят и да помислят могат ли в условията на пандемия да направят нови избори“.
Четвърти кабинет „Борисов“ няма да има, но въпросът е кога ще бъдат следващите избори. Избирателите трябва да свикват, че някакви компромиси трябва да се правят, не само заради властта.
„От един момент нататък всичко трябва да стане ясно и това не може да бъде избегнато. В момента все още втвърдените позиции от изборите пречат на нормалния диалог“.
Малинов нарече "популистко поведение" подкрепата за ИТН на Слави Трифонов. Феноменът е типичен за цяла Европа, но у нас той е с отслабваща сила, защото предишното му избухване бе самият Бойко Борисов, заяви Малинов.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..