Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Векторните ваксини са пресилено сатанизирани

 Не зная защо всички говорят за три вълни на Ковид-кризата. Имаме три пъти частично затваряне на държавата, а вълните реално бяха две.  Не приемам, че  случаите от 40-50 заболели дневно бяха  сериозна вълна, а – предвестници на голямата вълна. Това заяви  д-р Стефан Константинов, директор на Университетската болница за специализирано активно лечение по онкология и бивш министър на здравеопазването. 

По думите му, въпросът, дали кризата се управлява добре, изисква комплексен отговор, който много бързо е излязъл от пределите на здравеопазването и са били поставени сериозни икономически, образователни и социални проблеми, свързани с психиката на хората.

„Едно от хубавите неща за България е, че  проблемите не се оставиха единственото в ръцете на лекарите, слава Богу, не се оставиха и в ръцете на математиците, а в един момент премиерът в оставка вземаше инициативата, като налагаше нелоши решения. Те не изглеждаха напълно медицински издържани, но бяха в полза на обществото“.

Д-р Константинов обаче подчерта, че по брой на починалите от Ковид-19, България заема 7-мо място в света, докато по новите случаи на заболели сме час на 53-то място. Като причина той посочи състоянието на здравната система с лошата й организация, при която медиците са работили и  тя  е  могла трудно да бъде реформирана за краткото време, в което се разрази кризата.

По отношение на ваксините, в света са се направили поредица груби грешки и България често се е оказвала завъртяна от центрофугата на световните събития. Като аргумент д-р Константинов подчерта, че векторните ваксини са били силно сатанизирани. 

„На един милион у нас от коронавирус са починали 2232-ма души. Поставените досега ваксини са  657 000 и от тях да приемем, че половината са векторни ваксини. Нямаме нито един категорично доказан случай на починал от векторна ваксина. Числата са несъвместими.“

Като проблем в информацията във ваксиналната кампания обаче д-р Константинов подчерта, че хората са били заблудени, че ще могат да си избират ваксините.

„Дори лекарите не знаеха  коя ваксина какъв ефект ще има, да не говорим за хората, които трябваше да ги избират по слухове.Нямахме и достатъчни количества, за да е наситен пазарът и да може да се избира от 5-6 вида ваксини. Сега шумът вече е вдигнат, и то не от нас и ваксините са сатанизирани “.

Д-р Константинов бе категоричен, че ползите от ваксините надвишават многократно възможните рискове. Те дават имунитет и единственият изход от Ковид-кризата е хората да се ваксинират.

Той обаче бе скептичен към преждевременните съобщения за  създаване на лекарства против Ковид.

 „Много хубаво е, че различни екипи по света работят и че ще се появи лекарство, както то се появи за лечението на грипа. Емоционално е да си четкаме националното самочувствие с рекламно включване на определени лица у нас, че ще измислим лекарство, има много смислени неща, които можем да направим за  нашите съграждани.  Надеждата ни обаче трябва да бъде насочена натам, откъдето ще дойде резултатът и затова казвам да се ваксинират с това, което имаме. А ако излезе българско лекарство, много ще се радвам“.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07