"Ключов субект в това Народно събрание се оказа "Има такъв народ" и, ако те не предложат правителство, каква е вероятността и логиката да подкрепят кабинет на третата политическа сила, която ще получи мандат?!"
Социологът акцентира върху това, че ако не бъде избрано правителство, това ще скъси живата на 45-тия парламент до средата на месец май. А това означава, че няма как да се реализират намеренията за промени в изборното законодателство, за което всички пледират, защото процедурите изискват повече време.
Всички трябва да са наясно, без правителство животът на този парламент е изчерпан, каза Ганев. Така че "първичният въпрос е дали ще има кабинет".
Съдейки по думите на председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов, намекът е, че няма да се случи и това ще означава, че партията е заблудила избирателите си, защото няма да реализира най- важното си обещание към тях, че ще ремонтира изборния кодекс.
Друг е въпросът дали не са се разбрали с президента на кого да се връчи трети мандат, допусна социолъгът.
По думите му не е без значение за Румен Радев подкрепата, която получи от БСП и при положение, че не даде мандата на тях, като трета политическа сила, дали това няма да отблъсне от него левите избиратели. Възможно е в неофициални разговори, обаче, Корнелия Нинова да е приела да откаже мандат.
От друга страна "Демократична България" са казвали, че искат мандат, въпреки че не го заявиха на консултациите при президента.
Димитър Ганев коментира, че след изборите фокусът на обществения разговор се е върнал към Народното събрание, но ако се състави кабинет той ще отнеме това внимание, защото това е оперативното ръководство на страната.
Според него искрите между партиите на протеста и БСП и конкуренцията помежду им е продиктувана от очакването на нови избори и всички се опитват да се покажат като по- опозиционна алтернатива на ГЕРБ.
Ганев прогнозира 55 на 45 за вероятност от нови избори.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..