Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колективен имунитет през есента, ако се ваксинираме повече сега

Темпът на ваксиниране е много нисък, или към 12% от населението

| обновено на 28.04.21 в 10:31
Акад. Ангел Гълъбов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Здравните власти удължават епидемичната обстановка, заради пандемията от Ковид-19. Наш събеседник в програмата е известният вирусолог акад. Ангел Гълъбов за новите мерки, за новите опасни щамове на Ковид-19, за ваксините у нас, с коридори или без, защо колективният имунитет продължава да е мираж?

Академик Гълъбов с акцент над закъснелите според него ваксинации на възрастните хора у нас: "Примерът, който давам е от Великобритания, където при 60 млн. население имат смъртност между 5 и 15 случая, САЩ при 300 млн. души са със смъртност межуд 300 и 400 на ден. България при население по малко от 7 милиона, се съобщава смъртност между 100 и 200, само днес тя е под 100". 

"Този въпрос със смъртността, никой не го анализира", смята акад. Гълъбов. Той отчете, че броят на заболелите от Ковид-19 в т. нар. трета вълна спада и вече е под 15%.  

Според него има една причина за тази висока смъртност и това е, че възрастните хора попадат в последната четвърта фаза на ваксиниране. "Но това е политическо решение, къде да се сложат в календара за имунизации възрастните хора, които са над 1 милион и 600 хиляди, много малко от тях са домове за стари хора, където има ваксинации", посочи акад. Гълъбов.  

"Това е уникален случай, който го няма никъде в света", посочи вирусологът.  Той отчете, че България е последна по ваксиниране в Европа, но е и в първата тройка по смъртност. 

"Едва сега общопрактикуващите лекари у нас осъзнаха, че може да играят важна роля за своите пациенти, и да участват в имунизациите", смята още акад. Гълъбов. Той отчете, че сега дори е имало бой, кой колко ваксини да вземе от РЗИ-София.
Мутациите и Ковид-19: Те не са проблем за трите ваксини, които се поставят в България. Като цяло обаче, у нас закъсняхме с ваксините, отчете още вирусологът. Според него този вирус ще стане сезонен, и ще се налага да се ваксинираме всяка година. Това заболяване постепенно ще изчезне, за този вирус знаем много, надявам се, че ще има резултат, заключи академик Ангел Гълъбов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21