Първият случай е от 12 ноември 2011 г. до с. Долни дол, когато е взривен склад, собственост на дружеството "Емко", унищожено е било значително количество боеприпаси и взривни вещества, предназначени за износ в Грузия.
Вторият случай е през 2015 г. до с. Иганово, когато е взривен склад за готова продукция на ВМЗ "Сопот". Част от унищожената продукция също е била собственост на "Емко".
Третият случай е отново през 2015 г., тогава е взривен цех за производство на боеприпаси на ВМЗ "Сопот", с. Иганово. През май същата година в сградата на бившия Институт по специална техника в София възниква пожар, вследствие на който изгарят иззетите веществени доказателства по делото за взривовете на складовете на ВМЗ "Сопот". Съгласно експертизата пожарът не е възникнал в резултат на самозапалване.
Четвъртият случай е от 2020 г. до Мъглиж, когато е взривен склад за капсул-детонатори и възпламенители на завод "Арсенал".
При четирите произшествия има сходство, което ги отличава от останалите случаи на взривове в складове от същия период, според експертиза. Разследващите не са установили конкретни причини довели до взривовете, като липсват жертви и пострадали.
Във всеки от случаите има предхождащ пожар, като работната версия е, че целта му е хората в близост да се оттеглят. Периодът за гасене на пожарите вероятно е бил използване за задействане на зарядите, като това е ставало от разстояние.
И при четирите случая взривената продукция е била предназначена за износ за Грузия и Украйна.
Според прокуратурата и ДАНС може да се направи предположение за взаимовръзка между взривовете, настъпили в България, опитите за отравяне на Емилиян Гебрев, сина му и техен служител, и извършването на тежки престъпления на територията на чужди държави.
По случая с отравянето на тримата български граждани като обвиняеми са привлечени и се издирват трима руски граждани, вероятно с принадлежност към Главното разузнавателно управление на Русия, посочи Милева. Разследването е установило, че шестима руски граждани са били в България около опитите за отравяне и взривовете.
От събраните доказателства се налага изводът, че целта на действията на руските граждани е била пресичане на доставките на военна продукция към Грузия и Украйна.
От прокуратурата съобщиха още, че се работи с чешките власти с оглед установяването на връзка между взривовете в България и тези в Чехия от 2014 г. На 17 април Чехия изгони 18 служители в руското посолство в Прага и каза, че разследвания са установили връзка на руски разузнавателни служби с експлозия в чешки склад за боеприпаси.
„ЕМКО“ ЕООД отрича да има нещо общо с взривовете във ВМЗ - Сопот. Това става ясно от позиция на дружеството.
От фирмата на оръжейния търговец Емилиян Гебрев „Емко“ обвиниха прокуратурата в опит да заблуди българската и международната общественост с неверни факти.
От дружеството заявяват, че в най-кратки срокове ще се аргументират подробно кои са „открито неверните и заблуждаващи твърдения“.
За първия по време взрив, разследван от прокуратурата - през 2011 г. в склад на „Емко“ в Ловнидол, се уточнява, че съхраняваните боеприпаси са били транспортирани година по-рано от Чешката република.
Опровергава се, че взривът е бил предшестван от пожар - обстоятелство, което според говорителя на главния прокурор Сийка Милева го свързвало с останалите три.
Информацията, че боеприпасите са били предназначени за износ, в т.ч. и за Грузия, и свързването на „Емко“ с взривовете във ВМЗ Сопот, е наречена „абсолютна лъжа“.
„Тези лъжи лесно се установяват с налични документи", пишат от фирмата на Емилиян Гебрев.
И питат - защо прокуратурата поднася неверни факти, какво е правила през годините по тези разследвания , защо отново се опитва да си измие ръцете с „Емко“, вместо да търси истинските причини и виновници за тези терористични актове и накрая - не прикрива ли държавното обвинение нещо, свързано с дейността на руските специални служби в България.
Полицаи от Пловдив преследваха софийски автомобил по време на акция срещу разпространението на фентанил, съобщиха от МВР. Акцията е проведена след получаването на оперативна информация за разпространяване и трафик на 300 грама фентанил. Около 14.15 часа полицейски екип на Шесто РУ е подал сигнал за спиране на лек автомобил, но шофьорът не се е..
Общинският съвет единодушно реши да дари 10 000 евро от бюджета на Пловдив, с които финансово да се подпомогне дейността на Български културен клуб „Една роза“ в Битоля, Република Северна Македония. Общинските съветници от ППГОС „Съединени за Пловдив“, които са вносители на предложението бяха заложили първоначално сума от 5000 евро като..
С до 140%, се увеличават таксите за издаване на строителните разрешения в Пловдив. Предложението на заместник-кмета Хакъ Сакъбов за изменение на Наредбата за определеянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в Община Пловдив беше подкрепено от 40 съветници, осем се въздържаха. С днешното решение за разглеждане, одобряване и..
След бурни дебати, които продължиха близо 2 часа, Общинският съвет не прие предложението за създаването на фонд „Благоустрояване“, в който трябваше да постъпят 60% от средствата от всички такси за строителни разрешения. Парите трябваше да се предоставят на районните кметства за реализиране на инфраструктурни проекти. За предложението гласуваха..
Българската агенция по безопасност на храните прилага допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на шарката по дребните преживни животни. Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ се въвежда забрана за изкупуване на сурово овче и козе мляко от територията на област Пловдив. За да бъдат подпомогнати засегнатите..