В тишината преди Възкресение
Преди обяд на Велики Четвъртък Бачковският манастир е притихнал в очакване на Възкресение. Дворът му, преметен и с усърдно подстригани храсти в градинките пред крилата със стаите за монаси и гости, посреща миряни, предпочели да запалят свещ пред Чудотворната икона в тишината преди празниците.
Албена и Мирослав Коцеви вървят бавно, уловени за ръка, макар и да не са в младежка възраст: “Малко преболедувахме преди 2 месеца и често идваме тук. Пожелаваме си да сме здрави, да сме заедно и всички да са здрави и с късмет“ - споделя двойката.
Багренето на яйца в манастирската кухня
С тази мисъл в манастирската кухня още сутринта са кипнали вода за яйцата, които се боядисват на Велики четвъртък. Емилия Хариткова е запретнала ръкави и багри в червено яйце след яйце: „От сутринта сме развълнувани. Друго е чувството, отколкото ако вкъщи боядисваш 30 яйца. Първите са сложени в къта с кандилото и с иконите“.
„Пета година боядисвам яйца в манастира – много вълнуващ момент е. Боядисват се само в червен цвят, символизиращ Христовата мъченическа смърт. Първото яйце слагаме пред иконата на Божията майка на Спасителя и се молим за здраве и благоденствие на всички хора, на семействата и на целия народ“ – добавя Даниела Янева.
Докато се багрят яйцата, в манастирската кухня се допускат само жени. Епископ Сионий, игумен на Бачковската света обител, прекосява двора от централния храм към този с параклиса на Свети Николай Чудотворец. Пред него са бухнали палми от родния му град Мира. Отсреща ромоли чешма, чиято вода блика от благославяща десница.
„Според установената традиция, боядисваме толкова яйца, колкото е и годината, но тази година ще боядисаме още 5000 яйца за хора в нужда. Решихме от този Великден да раздаваме на социално слабите хранителните продукти и даренията, които хората носят за традиционните курбани и поменни трапези. Защото в пандемията не могат да се правят курбани и трапези, не се раздава и храна, така че всички тези продукти и средства ще ги насочим към нуждаещите се и това ще стане традиция – веднъж седмично."
Такава традиция има на много места в храмовете. Тук е била прекъсната, призна епископ Сионий, но добави, че никога не е късно да се поправят.
Манастирът ще посрещне поклонниците за Великден обновен
За този Великден и манастирската управа се е подготвила с ред поправки тук. Напълно завършени са реставрацията на притвора на централния храм, на двата параклиса „Св. Теодор“ и „Свети Апостоли“, ремонтирани са стаите за поклонници в южното крило, а древната порта на манастира, след като е върнала вида си от древността, вече е поставена на мястото й от 1606 година. Поклонниците ще открият всичко това още в събота, когато започнат да пристигат за Възкресенската служба.
„Вече всичко е заето като стаи и насочваме тези, които желаят, към Асеновград и Бачково - да се настанят там и да участват в богослуженията. Миналата година беше един много тъжен Великден, защото хората бяха много малко, един страх беше обзел сърцата на мнозина. Страхът не е добър учител. Разумът, бодростта, трезвеността – това са добрите учители. Не трябва да се страхуваме, а да бъдем внимателни, предпазливи и да търсим общуването като братя и сестри“ – пожела игуменът.
Противоепидемичните мерки и урокът на дядо Сионий
Тук са готови за спазване на противоепидемичните мерки. Осигурени са дезинфектанти, ще се следи за дистанция между поклонниците, а на Втория ден на Великден, когато традиционното шествие с Чудотворната икона на Света Богородица тръгне към Клувията, е направена организация тя да се носи щафетно от по двама души, за да няма струпване около светинята. Тогава и Великденските камбани зазвучават, умножени от ехото на Родопите.
Но в следобед на Велики четвъртък Бачковският манастир е все още тих. А утре ще съпреживее най-тъжния ден от Страстната седмица – разпятието на Спасителя.
Репортажът може да чуете в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..