„ Аз съм се посветила на тази професия. Гордея се с този избор", категорична е Запрянова и споделя, че през последната година в условията на пандемията от Ковид се работи трудно и при спазване на строги мерки и изисквания.
„Всички колеги в страната работим трудно. Работим с непрекъсната грижа за майките и бебетата, пазим и тях и нас. Спазваме указанията на Министерство на здравеопазването. Когато се налага обаче, да си с екипировка с часове, когато има пациенти с ковид, наистина е много трудно да работиш", допълва акушерката.
По думите й поради мерките, татковците не могат да присъстват на раждането на своето дете, свижданията са ограничени, а бременните са лишени от така нужната подкрепа на половинките си в този момент.
„Тука е нашето място, на акушерките. Стремим се в този момент да компенсираме тази загриженост, за да не се чувстват самотни в този важен за тях момент“, разказва Запрянова.
Тя допълни, че в болницата, в която работи, има специализирано отделение за грижа за бременни и родилки с ковид и вече е имало такива случаи. За тях се полагат всички необходими грижи.
Според нея пандемията се е отразила на бъдещите майки. Бременните се притесняват много повече от останалите хора при положителен тест, защото носят още един живот и са отговорни за него.
„Това много стресира жените. В момента са спрени училищата за бременни. От Алианса на българските акушерки, за да сме близо до родилките, стартирахме една успешна онлайн кампания „Акушерките близо до майките“. Опитваме се да им помагаме, за да получат пренатална подготовка, а и да ги успокояваме, когато имат притеснения около заболяването", допълни Запрянова.
По думите й е рано да се каже дали ще има бейби бум у нас заради коронокризата. Факт е обаче, че се увеличават ражданията през последните месеци. В болница Селена до момента има 870 ражданията, които са повече спрямо същия период на 2020 година.
Акушерката сподели, че през последните години, има сериозен отлив от професията и все по-малко от дипломираните остават да работят у нас.
За днешния празник тя пожела на всички свои колеги здраве и да продължат да творят чудеса.
„ Всеки нов живот е едно малко чудо, което се ражда в нашите ръце“.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..