Седмицата от 26-ти април до 2-ри май e обявена за Европейска имунизационна седмица като мотото й бе „Ваксините сближават“. Тя се отбелязва от 2008-ма година и за малко повече от десетилетие се превърна в глобална инициатива в подкрепа на ваксините срещу заразните болести.
Тази година тя съвпадна с най- мащабната до момента кампания срещу Ковид-19. В битката с пандемията забравихме, че има и епидемии. В същото време данните сочат, че в някои страни от ЕС и съседни на него държави в момента се наблюдават безпрецедентни епидемии от болести, предотвратими чрез ваксинация. Европа влезе в пандемията едва справила се с епидемията от морбили, но и до момента общността не може да изпълни изискването за 95 процента ваксинационно покритие срещу заболяването. Липсва пълно покритие за имунизиране срещу дифтерия, тетанус и коклюш сред децата в ЕС. Процентът на ваксинацията срещу сезонен грип в ЕС остава значително под целта за покритие от 75 % при хората над 65 години.
Политиката в областта на ваксинирането е от компетенциите на националните органи, но ЕК подпомага държавите-членки да координират своите политики и програми и ги подкрепя финансово за подобряване на равнищата на ваксиниране по линия на здравната програма на ЕС.
Според главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев ковид-пандемията у нас не само, че не е нарушила задължителния имунизационен календар, но и е ограничила разпространението на други заразни болести. Най- вероятно в задължителния имунизационен календар ще бъде включена ваксината срещу варицела.
Заради коронавируса, който надмогна всички останали вируси, тази зима нямаше грипна епидемия, но никой не може да каже какво ще се случи през следващия есенно – зимен сезон. В същото време интересът у нас към грипните ваксини е най- ниският в Европа. Според главния държавен здравен инспектор грипът най- вероятно ще се върне през есента. За последните четири години процентът на ваксинираните срещу грип възрастни хора у нас се е увеличил от 2 на 7 процента, като целта е в новия сезон да стигне 10 на сто.
Според председателя на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков предизвикателство пред здравните експерти са спадът в общественото доверие към имунизациите, географските различия по отношение на достъпността и засилването на дезинформацията относно ваксинациите. По думите на Цеков ваксините са станали жертва на собствения си успех.
Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев смята, че трябва да има стимули, които да насърчават имунизациите. Той направи паралел между застраховането и ваксинирането. Чистата вода и ваксинациите са променили съвременната ваксинация. „Ваксинациите ще променят общественото здраве, а то включва здрава икономика, култура, духовност, общуване“, подчерта д-р Симидчиев.
У нас Европейската имунизационна седмица съвпадна с откритите по празниците зелени коридори за ваксиниране срещу коронавирус. 5000 пловдивчани и жители на областта търпеливо изчакаха на опашките, за да се имунизират.
Здравните власти уверяват, че Ковид-ваксините няма да бъдат включвани в задължителния имунизационен календар.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..