Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфликтът Израел-Палестина е религиозен и непредвидим


Причините за въоръжения конфликт между Израел и Палестина е Йерусалим и неговата съдба. На карта е поставена и политическата форма на съществуване на двете държави, смята арабистът проф. Владимир Чуков.  

Той смята, че има външни и вътрешни фактори, които са довели до поредната Интифада. Предишните 6-7 години спокойствие експертът обясни с присъствието в Белия дом на Доналд Тръмп, подкрепян от евангелистите, които са тясно свързани с юдаизма и Израел. 

"Тръмп направи всички възможно да маргинализира палестниците, включително ги бламира да станат членове на ООН. След смяната на властта в САЩ Джо Байдън няма подобни амбиции. Има демократи и конгресмени, които са на страната на палестинците. Пребалансирането на Белия дом, както и други фактори – денят на Йерусалим, опитите да бъдат заселени израелци в палестински квартал на града възпламениха конфликта", обясни професорът.

Като основни вътрешни причини за военния сблъсък той посочи политическата криза в Израел и отложените парламентарни и президентски избори в Палестина.  

Според него този конфликт е много по- различен от предишните, защото се води на територията на държавата Израел, а тя самата не може да се справи с него. За първи път във военните действия се включват и палестинците, които живеят в еврейската държава. В предишните години те бяха само наблюдатели на случващото.

Позицията на проф. Чуков е, че конфликтът е религиозен, защото от една страна е юдейско – християнската система, а от друга – ислямската, като една от групировките е прокси на Техеран. 

Той не изключва ескалация на конфликта и изнасянето му в Европа. "Най- близкият плацдарм на подобен конфликт е Европа, страх ме е, че симптомите, които виждаме в държавата Израел биха могли да се проектират в Европа и за съжаление виждаме в Западна Европа цели гета, квартали, които са далече от държавността и генерират насилие и радикализъм. Може да последва немислимото. Това не бива да се изключва", предупреди експертът и отново подчерта, че Израел от две години няма стабилно  правителство, а при такава ситуация няма как да няма кръгове, които биха се възползвали. 

Според Владимир Чуков може да се очаква умиротворяване на конфликта, но временно. В дългосрочен план той е скептик за трайното му уреждане, защото в основата на сблъсъка  са две непримирими религиозни ценностни системи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21