Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва делото за съборената къща на Куцоглу

| обновено на 17.05.21 в 13:07

С разпоредително заседание в пловдивския Окръжен съд започва делото срещу бизнесдамата Вероника Иванова, обвиняема за незаконното събаряне на един от знаковите паметници на културата в Пловдив - старинната къща на Куцоглу в центъра. 

Скандалният случай е от 5 юни 2019 г, когато подсъдимата е повикала багер за събарянето на имота на ул. „Гладстон“ №12, въпреки че е знаела за неговият статут като част от културното наследство и недвижима културна ценност. Вероника Иванова обяснила на собственика, че машината трябва да събори парче от едната стена. Когато обаче той си тръгнал, тя наредила на багериста да събори и другите две стени, което било сторено. На другия ден тя извикала транспорт за извозване на отпадъците. Междувременно, след широк обществен отзвук, започна разследване на станалото, което доведе и до началото на съдебен процес за разрушаването на този паметник на културата. 

Ако бъде призната за виновна, бизнесдамата може да получи затвор до пет години и глоба от две хиляди до десет хиляди лева.

Къщата на Куцоглу е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „ансамблово значение“ и попадаща в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност „Система от улични ансамбли по ул. „Княз Александър I“ и ул. „Отец Паисий“.

Вероника Иванова е била пълномощник на известна фирма за строителство и търговия с имоти. През октомври 2017 г. дружеството закупило имот на ул. „Гладстон“ №12, който включвал необитаема сграда, състояща се от три фасадни стени. Носещата конструкция на постройката била монолитна. Тя се намирала в задоволително състояние и не съществувала опасност да се самосрути. 

Съборената къща е проектирана от архитект Йосиф Шнитер за търговеца на тютюни Васил Куцоглу и построена през 1910 г.

В наши дни тя се е намирала под закрила на Закона за културното наследство и всякаква немеса - ремонт, реконструкция, преустройство и възстановяване, можело да се извършва само след предварително съгласуване със съответните институции. Първоначалната идея е била постройката да се реставрира, дострои и продаде.

През 2018 г. от фирмата била потърсена професионална помощ от архитект и бил изготвен проект за реконструкция. Проектът включвал запазване на фасадата с декоративните пластики и допълване на изчезнали фрагменти, видими в архивни документи.

По отношение на внесения проект, имало положително становище от НИНКН, след което той бил съгласуван с Министерството на културата. 

Въз основа на него, през м. март 2019 г., главният архитект на район „Централен“ в гр. Пловдив, издал разрешение за ремонт, възстановяване и и реконструкция на съществуващата сграда, но не и за срутването й. 

Въпреки това, на 5 юни 2019 г.  Вероника Иванова, съзнателно е организирала събарянето, гласи обвинението. 

По делото са били разпитани свидетели, назначени са били и са били приобщени заключенията на строителни експертизи, според които състоянието на сградата е било задоволително и атмосферните условия не са довели до повреди. Било е установено, че действията по премахване на постройката не са били съгласувани и одобрени от Министерството на културата, като са били реализирани в нарушение на изричните процедури на специалното законодателство – Закона за културното наследство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мъж загина при пожар в Асеновград

53-годишен мъж е намерил смъртта си при пожар в изоставена къща в Асеновград, съобщиха от Националната пожарна.  Огънят лумнал малко преди полунощ на 18 януари. На място били изпратени екипи да гасят, които потушили пламъците. След пълното овладяване на пожара огнеборците са открили тялото на мъжа. Двама са загиналите и още двама са пострадали при..

публикувано на 19.01.25 в 10:13

Градски автобус блъсна жена на пешеходна пътека в Пловдив

Възрастна жена е в болница след пътен инциденвт в пловдивския район "Тракия". По първоначални данни 69-годишна пешеходка била блъсната от автобус на градския транспорт докато пресичала на пешеходна пътека. Пострадалата е транспортирана за оказване на спешна помощ, изчакват се резултатите от прегледа.  Шофьорът на автобуса е изпробван за употреба..

обновено на 19.01.25 в 08:13

В Бачково започват тържествата, посветени на Св. Патриарх Евтимий

В Бачковския манастир започва богослужебен цикъл посветен на последния светител на Второто Българско царство - Свети Патриарх Евтимий Търновски. Игуменът на манастира Велички епископ Сионий и монасите отправят покана към православните християни да участват в архиерейската вечерня с петохлебие, която започва от 18 часа. В понеделник, от..

публикувано на 19.01.25 в 08:11

Над 13 100 туристи са посетили Музея на минното дело миналата година

Кристалната зала и Музеят на минното дело в Мадан са посетени през 2024 г. от над 13 100 български и чуждестранни туристи, съобщи Желязка Тодорова, директор на музея. Наред с основните посетители – български групи, в Кристалната зала пристигат и английски, френски, германски колекционери на кристали.  Над 600 са експонатите в Кристалната зала в..

публикувано на 18.01.25 в 08:41

На Атанасовден зимата си съблича кожуха

На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа.  Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний.  Според народното поверие..

обновено на 18.01.25 в 07:36